Gazetarët protestojnë para Prokurorisë së Përgjithshme –

[ad_1]

Një grup gazetarësh protestuan sot para Prokurorisë së Përgjithshme. Shkak u bë dhuna e një prej truprojave të kryeprokurores së përkohshme Arta Marku pak ditë më parë ndaj gazetarit të Klan Plus, Renaldo Salianji.

Gazetarët kërkuan prej kryeprokurores të dënojë dhunën dhe të marrë masa duke shkarkuar truprojën e saj.

Tv Klan

[ad_2]

Source link

Ndahet nga jeta bashkëshortja e Sllobodan Millosheviç – TV KLAN

[ad_1]

Ka vdekur në moshën 76-vjeçare e veja e “Kasapit të Ballkanit”, Mira Markoviç Millosheviç, bashkëshortja e ish-Presidentit të Serbisë dhe ish-Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviç. Ajo ka vdekur sot rreth orës 15:30 në Rusi, siç raportojnë mediat serbe.

Markoviç ishte profesoreshë e Sociologjisë në Universitetin e Beogradit, kishte botuar libra dhe punime teorike, si dhe ishte anëtare e Akademisë së Shkencave Sociale të Rusisë.

Ish-shefja i JUL-it ka pasur disa operacione në vitet e fundit. Ajo ka qenë në spital në Rusi javën e kaluar dhe gjendja e saj karakterizohej si e vështirë, por jo e rrezikshme për jetën.

Gjykata e Apelit në Beograd kohët e fundit hoqi vendimin me të cilin Markoviç u dënua me një vit burg për shpërdorim detyre në ndarjen e apartamenteve shtetërore dhe urdhëroi përsëritjen e gjykimit. Markoviç konsiderohej krahu i djathtë i Sllobodan Millosheviçit, udhëheqësit më famëkeq të pasluftës së dytë botërore.

Sllobodan Millosheviç, ish-President i Serbisë dhe i ish-Jugosllavisë ndryshe njihet edhe si “Kasapi i Ballkanit”, vdiq në një qeli të Tribunalit të Hagës, pa e pritur përfundimin e gjykimit ku ngarkohej me akuzat më të rënda, duke përfshirë akuzat për krime lufte dhe gjenocid. Ai ishte bashkëthemelues i Partisë Socialiste të Serbisë. Millosheviç u akuzua për krime kundër njerëzimit për operacionet e ushtrisë jugosllave në Kroaci, Bosnje-Hercegovinë dhe Kosovë.

Vetëm në Kosovë regjimi i udhëhequr nga Millosheviç ka vrarë rreth 10 mijë shqiptarë dhe ka shpërngulur afër një milion shqiptarë, duke i dëbuar nga shtëpitë e tyre në vitin 1999. /klankosova

[ad_2]

Source link

Angelina Jolie dëshiron të rikthehet me Brad Pitt – TV KLAN

Brad Pitt dhe Angelina Jolie tronditën botën kur njoftuan planet e tyre për divorc në Shtator të 2016. Ndonëse kanë kaluar 2 vite e gjysmë që kur Angelina firmosi divorcin, i gjithë procesi i ndarjes ka qenë nën vëmendjen e mediave.

The Sun ka publikuar një shkrim ku thotë se  43-vjeçarja ka ndryshuar qëndrim ndaj ish bashkëshortit dhe dëshiron të rikthehet sërish me Brad.

Burimet janë shprehur për të përditshmen angleze se ajo po zvarrit negociatat e divorcit me shpresën se do të pajtohen.

Por pavarësisht se Jolie kërkon të ribashkojë familjen e madhe, The Sun shkruan se Pitt nuk është i interesuar të kthehet me të.

Ajo çfarë ai do, është vetëm që të dy të mbajnë një marrëdhënie miqësore për hir të 6 fëmijëve të tyre.

Tv Klan

TvKlan

Plan sulmi kundër policisë dhe institucioneve –

Për dhunë të paramenduar dhe mirëorganizuar nga dy parti që kanë lënë parlamentin dhe kanë dalë në rrugë foli ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj një ditë pas protestës ku mbetën të plagosur 5 efektivë policie.

Lleshaj, tha se forcat e rendit treguan profesionalizëm përballë grupeve që ndonëse më të paktë në numër ishin të përgatitur për ta sulmuar policinë me mjete të paligjshme dhe për të krijuar situata të favorshme për grupet kriminale.

Ministri i Brendshëm shkoi edhe më tej në akuzat e tij teksa e quajti protestën e djeshme më të rëndë se ato të mëparshmet.

“Pjesëmarrrësit mund të përballen me akuza për cënim të rendit kushtetues të vendit. Ky grupim parapolitik po godet shtetin shqiptar, po dëmton imazhin e vendit dhe perspektiven euroatlantike”.

Ndërsa, ministrja e Drejtësisë në një tjetër dalje akuzoi lidershipin e opozitës se qëndron pas nxitjes së protestave të dhunshme për arsye që sipas saj lidhen me frikën e  këtyre partive nga reforma në drejtësi.

“ Qëllimi i tyre dihet, kërkohet destabilizimi i vendit në prag të hapjes së negociatave, dëmtohet Shqipëria në rrugën drejt BE”.

Gjonaj kërkoi vendosjen para drejtësisë të të gjitha autorëve dhe organizatorëve të dhunës, duke thënë se çdo sulm ndaj policisë dhe pronës publike është i papranueshëm.

Tv Klan

 

 

Marre nga TvKlan

Vera 2019 sjell modën e viteve ‘50 – TV KLAN

Rikthimi pas në kohë i botës së modës nuk habit më. Stilistët vijojnë të frymëzohen ende edhe në ditët e sotme. Gjatë muajve të verës nëpër vitrina dhe rrugë do mund të shohim si ka qenë moda e viteve ’50, e ripropozuar në koleksionet e 2019.

Nga e bardha e thjeshtë, tek motivet floreale çdo veshje duket se do të jetë e veçantë dhe ekspresive. Të kombinuara me shalle të ndryshëm, nuk do të mungojnë as këtë vit ngjyrat e forta, shumë të preferuara jeshilja dhe ngjyra portokalli.

Beli i hollë dhe ijet e gjera, në fustanet me pëlhurë të hollë apo të plotë janë gjithashtu një nga tendencat më shumë të shfaqura në pasarelë. Ashtu si edhe e zeza që nuk del kurrë nga moda, edhe ngjyra nude i ka rezistuar kohës duke u risjellë nga stilistët në fustanet e gjatë deri te këmbët.

Tv Klan

Marre nga TvKlan

Të gjurmosh mbetjet plastike nga hapësira

Shkencëtarët po punojnë mbi një teknikë të re, përmes së cilës të gjurmohen mbetje plastike në oqean nga hapësira.

Nisma konsiderohet jashtëzakonisht sfiduese, sidomos për faktin se pjesë të caktuara të mbetjeve të këtij lloji janë më të vogla sesa objektet me madhësi minimale që mund të dallojnë satelitët.

Por, ideja është të shihet reflektimi i tyre në ujë dhe eksperimentet e bëra deri më tani kanë rezultuar të suksesshme.

“Ti mund të mos e shohësh vet një shishe plastike duke pluskuar, por grumbullimet e këtij materiali mund të gjurmohen”, tha për BBC-në, ekspertja Lauren Biermann.

Vëzhguesit po punojnë me satelitët “Sentinel-2” të BE-së, dy instrumentet orbitues multispektralë të lëshuar në vitet 2015 dhe 2017, e të drejtuar nga Agjencia Europiane e Hapësirës.

Misioni kryesor i tyre është ta zhvillojnë në mënyrë të vazhduar hartën e sipërfaqeve tokësore të planetit tonë, por në këtë proces kapin gjithashtu edhe pamje të vijave bregdetare.

Kjo është praktikisht fokus-zona e mundësive për ata që duan të monitorojnë shkarkimin e plastikës në oqean, sepse shumica e 8 milionë tonëve të saj që përfundojnë çdo vit në det në mbarë globin, e bëjnë këtë përmes lumenjve dhe grykëderdhjeve të tyre.

Për Mbretërinë e Bashkuar, satelitët do ta monitorojnë këtë zonë çdo dy ditë.


Top Channel

Burimi

Meghan imiton Mbretëreshën – TV KLAN

Teksa kanë mbetur vetëm pak javë nga lindja e pjesëtarit më të ri të familjes mbretërore, e gjithë vëmendja është tek Meghan Markle.

Dukesha e Sussex e martuar me princin Harry pritet të lindë në fund të muajit Prill dhe ka vendosur që ashtu si Mbretëresha Elizabeth, edhe ajo ta sjellë në jetë fëmijën e saj në pallatin mbretëror, ku dhe kanë krijuar të gjitha kushtet e nevojshme.

Sipas Daily Mail, burimet konfirmojnë se çifti mbretëror nuk është regjistruar në asnjë spital për lindjen e fëmijës dhe kanë planifikuar ta mbajnë gjithçka private.

Meghan dhe Harry do të thyejnë edhe protokollin mbretëror duke mos bërë asnjë fotografi tradicionale të familjes jashtë spitalit, siç kanë bërë Kate dhe William, të cilët kanë ndjekur çdo rregull, deri në përshëndetjen tradicionale nga Kulla e Londrës, protokolli standard për lindjen e fëmijëve në familjen mbretërore.

Tv Klan

Marre nga TvKlan

NASA publikon fotot e para: Si do të duken banesat e njerëzve në Mars

Së fundmi, janë zgjedhur tre finalistët kryesorë nga NASA në mesin e ekipeve se kush do të ndërtonte banesat më të përshtatshme në Mars e Hënë.

Agjencia amerikane e Hapësirës e nisi këtë sfidë në vitin 2015, ndërkohë që secili prej modeleve të prezantuara është vlerësuar si në aspektin arkitekturor, ashtu në atë estetik e për qëndrueshmërinë e strukturës, por edhe tipare të tjera.

Një ekip nga Nju Jorku fitoi vendin e parë për strukturën e tij unike të spërdredhur, e cila vjen me disa vrima të vogla që lejojnë hyrjen e dritës natyrale. Ndërsa rivalët e tyre, pretendojnë se strukturat modulare që ata kanë krijuar mund të printohen edhe nga një sondë autonome.

Ndërsa grupi i tretë finalist ishte një grup inxhinierësh dhe artistësh që prezantuan një dizajn të përbërë nga 4 hapësira të dallueshme, përfshirë një që shërben për të rritur bimë. Tre grupet finalsite ndanë mes tyre një çmim prej 100 mijë dollarësh.

Ndërsa në raundin e ardhshëm, në muajin maj, finalistët do të printojnë modele 3D të dizajneve të tyre, ndërsa konkurrojne për çmimin e madh prej 800 mijë dollarësh.

The post NASA publikon fotot e para: Si do të duken banesat e njerëzve në Mars appeared first on Zonë E Lirë.

Burimi