Mediat serbe citojnë Wesley Clark: Putin mund të nis luftë në Ballkan, vetëm pret rastin


Mediat serbe ka cituar gjeneralin amerikan në pension Wesley Clark të ketë deklaruar dje gjatë qëndrimit të tij në Prishtinë në manifestimin me rastin e 20 vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-së në Kosovë të ketë deklaruar se “Në Ballkan ka rrezik të luftës së re dhe atë mund të sjell presidenti rus Vladimir Putin, shkruan “B92” përcjell, “Bota Sot”.

Ballkani është në rrezik nga ndonjë konflikt i ri dhe kjo mund të nxitet nga Rusia, sipas tij presidenti Putin……

Burimi

KGjK-ja formoi Panelet Hetimore për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve


Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK), ka mbajtur takimin e 219-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Skënder Çoçaj, me ç’rast janë diskutuar dhe miratuar pikat sipas rendit të ditës.

   

Siç njofton kumtesa, Këshilli, filloi takimin me shqyrtimin e propozimit të Kryetarit të Gjykatës Themelore të Mitrovicës, për caktimin e ushtruesit të detyrës së gjyqtarit mbikëqyrës në Gjykatën Themelore në Mitrovicë, dega në Leposaviq ku edhe caktoi si ushtruese……

Burimi

Agjencia amerikane AP për Kosovën në 20 vjetorin e “Ndaljes së aksionit ushtarak serb ndaj shqiptarëve”


Sot në Prishtinë po shënohet me aktivitete 20 vjetori i hyrjes së forcave të NATO-së në territorin e Kosovës. Ky operacion sipas vlerësimit të agjencisë amerikane të lajmeve AP ka ndihmuar në “Ndaljen e aksionit ushtarak serb ndaj shqiptarëve të Kosovës”, shkruan “B92”, përcjell “Bota Sot”.

Agjencia amerikane ka shkruar se konflikti në Kosovë në vitet 1998-1999 kanë përfunduar me intervenimin e aleancës së NATO-së dhe fushatën e bombardimit të ka zgajtur 78 ditë,……

Burimi

BE-ja do të shtyjë nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut


Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirëpo ka paralajmëruar se nuk do të ketë vendim të shpejtë.

“Unë personalisht besoj se duhet të ketë vetëm një vendim: për të nisur negociatat, bazuar në rekomandimet e Komisionit Evropian”, ka thënë Tusk në një konferencë të përbashkët me presidentin maqedonas, Stevo Pendarovski në Bruksel.

Tusk ka……

Burimi

Gjuriq: Ceremoni e shëmtuar në Prishtinë, festojnë ata që zhvilluan agresion ndaj Serbisë


Marko Gjuriq ka reaguar pas ceremonisë së 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës.

Drejtori i zyrës së Qeverisë së Serbisë për Kosovë, Marko Gjuriq ka reaguar pas ceremonisë së 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës.

Ai ka thënë se 20 vjet pas përfundimit të bombardimeve të NATO-s nuk janë dënuar shkaktarët e krimeve ndaj serbëve.

“Në përvjetorin e terrorit, krimit dhe persekutimit të serbëve në Prishtinë festojnë pasi kanë dëbuar 56 për qind……

Burimi

20 vite më parë, regjimi kriminal i Jugosllavisë së udhëhequr nga kryekrimineli Millosheviç, shporret nga trojet e Dardanisë


Sot njëzetë vite më parë, regjimi kriminal i Jugosllavisë së udhëhequr nga kryekrimineli i Sllobodan Millosheviç, u shporr nga trojet shqiptare.

Kështu ka vlerësuar Ehat Miftaraj nga instituti për Drejtësi, i cili shton se, lufta e Adem Jasharit dhe luftëtarëve të UÇK-së, dëshmorëve dhe popullit të Kosovës me ndihmën dhe mbështetjen e NATO-s e të udhëhequr nga SHBA, Britania, Gjermani, Franca e Italia shporrën regjimin e Millosheviqit nga Kosova.

Ja postimi i plotë:

Lufta e Adem Jasharit,……

Burimi

I nderuar Bill Clinton, duam që Kosovën ta bëni Republikë të SHBA-së në Ballkan!


Mirë se na erdhët në Kosovë, ju, shpëtimtarë të popullit shqiptar Bill Clinton, Madeliene Albright dhe Wesley Clark, ju do mbeteni të pa harruar e të parë për popullin shqiptar në Kosovë; ju së bashku me Amerikën tuaj jeni Babilonia e shekullit XX e XXI; juve kurrë s'do t'ju harrojmë, po çdo herë e çdo herë do t'ju kujtojmë. Ju ishit ata që kasapit të Ballkanit, Millosheviqit, ia shtypët e ia shtrydhët kryen nacionaliste e vrastare në Kosovë, Bosnjë e Kroaci.

Të……

Burimi

Berisha godet Thaçin e Ramën: Do të provojnë ta ndajnë Kosovën me padronin e tyre


Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka shkruar një reagim me rastin e shënimit të 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ai thotë se edhe pas 20 vjetëve të lirisë, rrugën e Kosovës po e ndjekin fantazmat e Serbisë së Madhe, flamurin e të cilës thotë se po e valëvitin Hashim Thaçi dhe Edi Rama.

“Por edhe sot pas 20 vitesh, në rrugën e lirisë Kosovën e ndjek fantazma e Serbisë se Madhe, flamurin e te cilës tundin me pabesi te plote argatët e Beogradit ne Tirane dhe Prishtine,……

Burimi

Ky është kamarieri nga Kosova që Clinton tha se i ra në gjunjë për ta falenderuar


Ish-presidenti amerikan Bill Clinton ka treguar para qytetarëve të Kosovës ngjarje emocionale që kanë të bëjnë me Kosovën, shkruan “Bota sot”.

Ai i ka shprehur si ndër gjërat më të mrekullueshme në jetën e tij, duke përmendur si rast të veçantë një ngjarje me një kamarier shqiptar.

“Në pothuajse 19 vite që kam qenë jashtë Shtëpisë së Bardhë, ndër gjërat më të mrekullueshme që më ka ndodhur është kur dikush më afrohet në……

Burimi

Stevanoviç: Anëtarësimi i Kosovës në Interpol, nuk duhet të vihet në rend të ditës


Aplikimi i sërishëm i Kosovës për anëtarësi në Interpol nuk duhet të vihet në rend dite ka deklaruar ministri i punëve të brendshme Nebojsha Stefanoviç, shkruan “B92” përcjell “Bota Sot”.

Ai shtoi se Prishtina ka dërguar kandidimin formal, përkatësisht kërkesën për nisjen e procesit rreth të cilës do të debatohet në Komitetin Ekzekutiv të Interpolit.

Stevanoviç tërhoqi vërejtjen se ka tentim serioz që të politizohet Interpoli si organizatë policore gjë……

Burimi