Çmendet moti, temperatura deri në 38 gradë


Vijon ndikimi i masave ajrore nga jugu i detit Mesdhe dhe veriu i Afrikës duke bërë që vendi jonë të mbetet me kthjellime dhe temperatura të larta deri në fundjavë.

Edhe gjatë ditës së enjte vendi po dominohet nga masat ajrore të nxehta. Dita do të nisë me mot të kthjellët e gradualisht gjatë mesditës, vranësirat do të marrin zhvillim, përgjatë zonave malore.

Në këto zona, në orët me temperatura më të larta, parashikohen reshje shiu. Era do të fryjë e lehtë e përkohësisht mesatare në bregdet nga kuadrati i jugut.

Temperaturat e ajrit, duke filluar që ditën e enjte rriten gradualisht duke bërë që në fundjavë të ngjiten mbi 38°C.

Marre nga TPZ.al

Rrëfimi i kamerierit kosovar që Bill Clinton përmendi në Prishtinë

Ish-presidenti amerikan Bill Clinton në fjalimin e tij në 20-vjetorin e sulmeve të NATO-s veçoi një kamerier kosovar i cili i kishte mbetur në kujtesë. Është Arben Hysenaj, ai i cili ishte ulur në gjunjë për ta falënderuar ish-presidentin amerikan. Në një rrëfim për Insajder, ai tregoi detajet e atij takimi me Clinton ku ai punonte si kamerier në njërin nga restorantet më të njohura në New York.

“Ishte një takim shumë spontan dhe shumë interesant. Unë isha duke punuar kamerier në njërin nga restorantet shumë të njohura në New York, i cili ka pronarë dy shqiptarë. Aty erdhi presidenti dhe pata një ndjenjë të veçantë, në ato momente kur e takova më erdhi një ide që ta falënderoj në emër timin dhe në emër të të gjithë kosovarëve për ndihmën që ai i ka bërë Kosovës”, – tha Hysenaj, i cili tregoi se kjo ngjarje ka ndodhur më 17 shkurt të 2017-së, pikërisht në përvjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Marre nga TPZ.al

Zbulohet misteri/ Kush ishin të parët që përdorën kanabis 2500 vjet më parë

Në Kinë, 2 mijë e 500 vjet më parë pihej kanabis. Kjo bimë, shpesh në qendër të polemikave politike nëse duhet legalizuar apo jo ka marrë edhe vëmendjen e arkeologëve dhe historianëve të cilët kanë dashur të zbulojnë origjinën. Tashmë e kemi një përgjigje. Janë një grup studiuesish gjermanë dhe kinezë të drejtuar nga Nicole Boivin të “Max Planck Institute” për shkencën dhe historinë e njerëzimit që kanë mundur të vendosin disa data.

Në të kaluarën, në varret e lashta kineze që datojnë rreth 6 mijë vjet më parë, janë gjetur gjurmë të kërpit. Sipas arkeologëve ai përdorej si dekorim. Por më shumë informacion u mor në disa varreza të zbuluara në vitet 1970 dhe që datojnë në 1000 pes, citon lapsi.al . Banorët e Kinës së lashtë kishin mësuar si të endnin dhe tjerrin kërpin. Në këtë mënyrë ata ishin liruar nga varësia e lëkurës kafshëve për të krijuar rroba dhe këpucë. Ata kishin zbuluar se bimët mashkullore të kërpit prodhonin një fibër të mirë, ndërsa femrat prodhonin fara të ushqyeshme.

Më pas është zbuluar se komunitetet e para neolitike të fermerëve që u vendosën në lumin e verdhë dhe në Wei, mbillnin kanabis, së bashku me mel, grurë, fasule dhe oriz. Si dëshmi për këtë, ka edhe një traktat për bujqësinë kineze, që daton rreth 2500 vjet më parë, e cila përmend kërpin si kultura më e madhe dhe më e vjetër tradicionale e Kinës së lashtë. Rreth lumenjve u gjetën edhe mbetjet e fijeve të fibrave dhe të kanabisit. Mendohet që nga kërpi janë nxjerrë edhe fijet e para të letrës, por nga kjo periudhë nuk ka asnjë të dhënë [ër përdorimin psikoaktiv të substancës.

Së fundmi është zbuluar edhe kjo pikëpyetje pas analizave të kryera mbi qeramikën e gjetur në 8 varre në Zoroastrian të Jirzankalit, në zonën lindore të vendit. Nga analizat rezultoi se bimët e kanabisit përdoreshin edhe për vetitë psikoaktive pasi në enë u gjetën nivele të larta të tetrakannabinolit. Studiuesit mendojnë se kinezët tymosnin kanabis sidomos gjatë ceremonive të varrimit sepse sipas tyre mund të komunikonin me hyjnitë dhe të vdekurit.

“Këto rezultate konfirmojnë hipotezën se bimët e kanabisit u përdorën së pari për substancat e tyre psikoaktive në rajonet malore të Azisë Qendrore lindore dhe prej aty u përhapën në rajone të tjera të botës”, – rrëfen Boivin. Sipas arkeologut Robert Spengler, ajo që njihet si “Rruga e Mëndafshit” shërbeu për ta shpërndarë kanabisin në të gjithë botën.

Marre nga TPZ.al

Si lindi PS? Vajza e Dritëro Agollit publikon detaje të panjohura

Ishte kongresi i dhjetë i Partisë së Punës së Shqipërisë ai që ndryshoi komplet rrjedhën e historisë së kësaj force politike.

Pikënisjen për t’u shkëputur nga trashëgimia e diktatorit Enver Hoxha, kongresit ia dha fjala e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli i cili me kurajo hodhi poshtë raportin e kongresit.

Vajza e njeriut të letrave shqipe, Elona Agolli, ka kujtuar sot këtë moment duke përcjellë disa detaje të panjohura më parë.

“Kur mban një fjalim, më mirë të përcillesh me të shara sesa të tallura”, kështu thoshte im atë atë pasdite të vonë , 28 vite të shkuara, dita që solli fundin e palavdishëm të Partisë së Punës.

Sot , nga më të shumtët socialistë, kjo datë kujtohet si dita e krijimit të Forcës së reformuar të të majtës socialiste.

Kurse ai i miri dhe i mençuri babai im, përgjatë shumë viteve nuk rrahu gjoksin për këtë datë fitore.

Ndoshta, pasi siç thoshte me të qeshur: Kush rreh gjoksin, tremb zemrën”, shkruan Elona Agolli teksa ndan edhe disa shënime të Dritëroit.

Marre nga TPZ.al

E rrallë! 30 minuta pas lindjes, gruaja etiopiane ulet dhe jep provimin në spital

ETIOPI– Almaz Derese, gruaja 21-vjeçare nga Metu i Etiopisë  ka vendosur të kryejë provimin e saj para lindjes, por testet u shtynë prej Ramazanit, kështu që u detyrua ta japë vetëm gjysmë ore pas lindjes, pasi nuk donte të humbiste vitin shkollor.

Ajo po studjonte për mjeksi dhe e kishte kaluar provimin e saj të parë. Almaz nuk mund të priste deri vitin e ardhshëm për t’u diplomuar. Provimi i radhës përkoi pikërisht me ditën kur ajo solli në jetë fëmijën e saj.

Gruaja etiopiane duke dhënë provimin në spital, 30 minuta pas lindjes.

Burri i saj, Tadese Tulu, tha se duhej ta bindte shkollën që ta lejonte të merrte provimet në spital. Pas shumë përpjekjesh ata arritën të merrnin aprovimin për të dhënë provimin në spital.

Në Etiopi, është e zakonshme që vajzat të braktisin shkollën e mesme dhe të kthehen më vonë për të përfunduar studimet e tyre.

Burimi: BBC

(R.L/Dosja.al)

The post E rrallë! 30 minuta pas lindjes, gruaja etiopiane ulet dhe jep provimin në spital appeared first on .

Marre nga

Fenomen i mbinatyrshëm! Breshëri ekstrem në Slloveni, predha akulli ‘godasin’ vendin (FOTO)

SLLOVENI– Rrjedha e rrymave më të ftohta dhe më të paqëndrueshme të lidhura me depresionin e pranishëm midis Ishujve Britanikë dhe Francës, e cila ka sjellë shumë zhurma në shumë pjesë të Evropës sot, ka shkaktuar dukuri veçanërisht intensive në Slloveni në pasdite dhe mbrëmje, ku kontrastet e nxehta termike favorizuan zhvillimin e një sistemi të madh dhe të dhunshëm stuhie.

Mbi të gjitha, pjesa qendrore-jugore e Sllovenisë ishte e prekur: disa zona u goditën nga shpërthimet e dhunshme të erës, shira të forta dhe gurë breshëri të mëdhenj. Edhe kryeqyteti Lubjanë është prekur.

Imazhet e përhapura në internet në minutat e fundit tregojnë për një stuhi breshëri të jashtëzakonshme, me gurë breshëri deri në 7-9 centimetra të gjerë. Një fenomen që diktohet sigurisht nga struktura shumë e fortë e stuhive, në të cilin lëvizjet vertikale brenda stuhisë kanë lejuar formimin e këtyre “predhave” të mëdha të akullit.

Ky stuhi mbresëlënëse breshëri, e rrezikshme edhe për njerëzit, goditi zonën e Črnomeljit, pranë lumit Kolpa, në juglindje të Sllovenisë. Ka mundësi që të ketë dëme të konsiderueshme jo vetëm për bujqësinë lokale, por edhe për makinat dhe strukturat e ekspozuara.

 

The post Fenomen i mbinatyrshëm! Breshëri ekstrem në Slloveni, predha akulli ‘godasin’ vendin (FOTO) appeared first on .

Marre nga

Zbulimi shokues i shkencëtarëve: “Alienët ekzistojnë, ja ku janë duke jetuar prej vitesh të fshehur nga njerëzimi”

Në një studim të fundit, Universiteti i Lincoln në Britaninë e Madhe është shprehur se ekziston mundësia që alienët të jenë duke jetuar në një hënë jashtë sistemit tonë diellor.

Këto hëna quhen “Exomoons” dhe mund të jetë shtëpia që alienët kanë zgjedhur për të mbijetuar. Shkencëtarët mendojnë se planetët kanë hënat e tyre, të cilat mund të banohen nga jashtëtokësorët.

Por deri më tani janë zbuluar vetëm 4 mijë planete jashtë galaktikës sonë dhe të tjera janë në pritje për t’u gjendur.

Shkencëtarët besojnë se pavarësisht gamës së madhe të planeteve, vetëm shumë pak prej tyre ofrojnë mundësinë për të jetuar. Disa prej tyre ndodhen ose shumë afër, ose shumë larg diellit, duke i kthyer në vende të ngrira dhe pa diell.

The post Zbulimi shokues i shkencëtarëve: “Alienët ekzistojnë, ja ku janë duke jetuar prej vitesh të fshehur nga njerëzimi” appeared first on Zonë E Lirë.

Burimi

Rriten temperaturat, ja si do jetë moti sot

Vendi ynë do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare në zonat malore, por zona e ulët dhe kryesisht ultësira perëndimore mbeten me kthjellime.

Mesdita dhe pasditja vijojnë me kthjellime, ndërsa vranësira shfaqen në ekstremin verior duke rrezikuar rrebeshe afat shkurtër.

Era do të fryjë me shpejtësi 28 km/h, nga drejtimi kryesisht jugor duke gjeneruar në det dallgëzim 2 ballë.

Temperaturat e ajrit rriten në të dy vlerat ditore, duke u luhatur nga 17 gradë celsius deri në 36 gradë celsius.

Marre nga TPZ.al

Ja se cili është ëngjëlli juaj mbrojtës bazuar në ditën dhe muajin e lindjes

Pak e dinë se engjëjt mbrojtës janë “vetëm” 72 dhe janë të ndarë sipas elementeve natyrore. Ka 18 që dominojnë elementin e zjarrit dhe merren me rigjenerimin, transformimin, veprimet dhe projektet.

18 që dominojnë elementin e ajrit dhe merren me zgjidhjen e problemeve, ideve dhe komunikimeve.

18 që dominojnë elementin e ujit që merret me ndjenjat, dashurinë dhe pasionin.

Dhe së fundi, 18 që dominojnë elementin e tokës që merret me punën, prosperitetin dhe rritjen e mallrave.

Engjëjt mbrojtës na ndihmojnë kur kërkojmë ndihmë dhe çdo engjëll që na shoqëron është caktuar për ne nga dita dhe muaji i lindjes. Këtu janë ato që janë:

Lindur nga 1 deri në 5 janar, Engjëlli Nemamiah

E lindur nga 6 deri më 10 janar, Engjëlli Yeialel

Lindur nga 11 deri më 15 Janar Engjëlli Harahel

I lindur në 16-20 janar, Engjëlli Mitzrael

E lindur nga 21 deri në 25 janar Engjëlli Umabel

I lindur nga 26 deri në 30 janar, Engjëlli Iahhel

E lindur 5-9 shkurt Engjëlli Mehiel

E lindur më 10-14 shkurt, Engjëlli Damabiah

E lindur më 15 deri më 19 shkurt Engjëlli Manakel

E lindur më 20-24 shkurt, Engjëlli Eyael

E lindur nga 25 deri më 29 shkurt Engjëlli Habuhiah

E lindur nga 1 deri më 5 Mars Engjëlli Rochel

E lindur nga 6 deri më 10 mars Engjëlli Jamabiah

Lindur nga 11 deri më 15 Mars Engjëlli Haiayel

E lindur nga 16 deri më 20 Mars Engjëlli Mumiah

E lindur më 21-25 mars, Engjëlli Vehuiah

E lindur nga 26 deri më 30 mars Engjëlli Jeliel

E lindur më 5 deri më 9 prill, Engjëlli Elemiah

E lindur më 10-14 prill, Engjëlli Mahasiah

E lindur më 15 deri më 20 prill Engjëlli Lelahel

E lindur më 21-25 prill, Engjëlli Akaia

E lindur në mes të 26 dhe 30 Prillit, Engjëlli Cahetel

 Engjëjt mbrojtës të lindur në maj, qershor, korrik, gusht dhe shtator:

E lindur nga 28 korriku deri më 1 gusht Engjëlli Haaja

I lindur në 23 deri më 27 korrik Engjëlli Nithaiah

Lindur nga 17 deri më 22 korrik Engjëlli Haheuiah

E lindur nga 12 deri më 16 korrik Engjëlli Melahel

E lindur nga 7 deri më 11 korrik Engjëlli Yeiayel

Born Nel 2-6 korrik Engjëlli Nelchael

Lindur nga 1 qershor deri më 5 qershor, Engjëlli Hariel

E lindur nga 6 deri më 10 qershor Engjëlli Hekamiah

E lindur nga 11 deri më 15 qershor Engjëlli Lauviah

E lindur nga 16 deri më 21 qershor Engjëlli Caliel

E lindur nga 22 deri më 26 qershor Engjëlli Leuviah

Lindur nga 27 deri më 1 korrik Engjëlli Pahaliah

E lindur nga 1 deri më 5 maj, Engjëlli Haziel

E lindur nga 6 deri më 10 maj Engjëlli Aladiah

Lindur nga 11 deri më 15 Maj Engjëlli Lauviah

Lindur më 16-20 maj, Engjëlli Hahaiah

Lindur nga 21 Maj deri 25 Maj Engjëlli Iezalel

E lindur më 26 deri më 31 maj, Engjëlli Mebahel

E lindur më 2-6 gusht, Engjëlli Yeratel

E lindur më 7 deri më 12 gusht, Engjëlli Seheiah

E lindur më 13 deri më 17 gusht, Engjëlli Reiyel

E lindur më 18 deri më 22 gusht, Engjëlli Omael

E lindur më 23-28 gusht, Engjëlli Yecabel

Lindur nga 29 gusht deri më 2 shtator Engjëlli Vasariah

E lindur më 3-7 shtator Engjëlli Yehuiah

E lindur nga 8 deri më 12 shtator Engjëlli Lehaiah

E lindur nga 13 deri më 17 shtator Engjëlli Chavaquiah

Lindur më 18-23 shtator, Engjëlli Menadel

E lindur më 24 deri më 28 shtator, Engjëlli Aniel

E lindur nga 29 shtatori deri më 3 tetor Engjëlli Haamiah

Engjëjt mbrojtës të lindur në tetor, nëntor dhe dhjetor:

E lindur nga 4 deri më 8 tetor Engjëlli Rehael

E lindur nga 9 deri në 13 tetor, Engjëlli Yezalel

E lindur nga 14 deri në 18 tetor, Engjëlli  Hahahel

I lindur më 19-23 tetor, Engjëlli Mikael

E lindur nga 24 deri në 28 Tet Engjëlli Veuliah

E lindur nga 29 tetori deri më 2 nëntor Engjëlli Yelahiah

Lindur nga 3 deri më 7 nëntor, Engjëlli Sehaliah

E lindur nga 8 deri më 12 Nëntor Engjëlli Ariel

E lindur më 13 deri më 17 nëntor, Engjëlli Asaliah

E lindur më 18-22 Nëntor Engjëlli Mihael

E lindur më 23-27 nëntor, Engjëlli Vehuel

Lindur nga 28 nëntor deri më 2 dhjetor Engjëlli Daniel

Lindur nga 3 deri më 7 dhjetor Engjëlli Hahasiah

I lindur nga 8 deri më 12 dhjetor Engjëlli Imamia

E lindur më 13 deri më 16 dhjetor Engjëlli Nanael

E lindur në mes të 17 dhe 21 dhjetorit Engjëlli Nithael

E lindur më 22 deri më 26 dhjetor, Engjëlli Mebahiah

E lindur nga 27 deri më 31 dhjetor Engjëlli Poyel.

The post Ja se cili është ëngjëlli juaj mbrojtës bazuar në ditën dhe muajin e lindjes appeared first on Zonë E Lirë.

Burimi

Clinton në Kosovë, 2 femrat që kujdesen për sigurinë e tij

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton i cili mbërriti sot në Prishtinë për të qenë pjesë e  ceremonisë së 20 vjetorit të futjes së forcave të NATO-s në  Kosovë është akomoduar në njërin nga hotelet  e vendit.

Siç është pasqyruar nga mediat  mbërritja e tij është shoqëruar  me forca të larta sigurie. Dhe ajo që ka rënë në sy është se për sigurinë e tij janë kujdesur 2 truproja të ish-presidentit të SHBA-ve. Ato kanë përcjellë ish-presidentin nga aeroporti ‘Adem Jashari’ deri në kryeqytet.

Ata janë fotografuar  duke qëndruar në eskortat e Clinton në oborrin e hotelit ku edhe është vendosur ai.

 

Marre nga TPZ.al