Politike

Zgjedhjet duhet të zhvillohen –

Loading...

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, tha të martën se zgjedhjet në Shqipëri duhet të zhvillohen, ndryshe do të shtyhet më tej perspektiva evropiane e vendit.

Njerëzit nuk duhet të pengohen të ushtrojnë të drejtat e tyre demokratike. Nuk mund të bllokosh shprehjen e vullnetit të popullit të Shqipërisë. Mendoj se zgjedhjet duhet të zhvillohen, ndryshe do të shtyhet më tej perspektiva evropiane e Shqipërisë”, tha Juncker në një Konferencë të përbashkët për mediat në Bruksel.

Loading...

“Nuk dua të ndërhyj në debatin e brendshëm mes Presidentit dhe qeverisë, por mendoj se këto zgjedhje duhet të zhvillohen, nëse nuk zhvillohen, dëmtojnë perspektivën europiane të Shqipërisë.

Rama falenderoi Juncker “për qëndrimin mjaft të qartë për situatën në Shqipëri, zgjedhjet duhet të zhvillohen në kohë dhe askush nuk duhet të pengohet të marrë pjesë.

Ndërsa pyetjeve në lidhje me Presidentin Meta, Rama refuzoi t’u përgjigjet duke theksuar se “kemi kohë të flasim kur të kthehem në Shqipëri.”

Më tej Juncker tha se Komisioni Europian beson se Shqipëria meriton të vazhdojë më tej në rrugën drejt Bashkimit Europoian.

“Unë jam në favor të hapjes së negociatave sa më shpejt për Shqipërinë, mbase në fillim në vjeshtës.” /tvklan.al

Marre nga TvKlan

Loading...
SuperDyqani