Politike

Serbët ma propozuan edhe mua ndryshimin e kufijve të Kosovës –

Loading...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka pohuar për herë të parë gjatë një takimi me emigrantë shqiptarë në Londër, se serbët i kanë propozuar edhe atij gjatë kohës që ka qenë Ministër i Jashtëm projektin për ndryshimin e kufijve të Kosovës.

Në lidhje me historinë e hapjes sërish të diskutimit të kufijve. Një miku ynë i përbashkët, ish Ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj tha para pak ditësh se çdo Ministri të Jashtëm i është propozuar ndryshimi i kufijve të Kosovës. S’e kam thënë më parë, por po e them tani nga Londra: Po, po. Edhe mua më është propozuar. Kanë ardhur, në atë kohë,  autoritetet serbe dhe më kanë paraqitur idenë e ndryshimit të kufijve të Kosovës. Këtë e di unë, e di udhëheqja aktuale e Kosovës, se i kam informuar, e dinë partnerët tanë nga Uashingtoni në Londër, nga Brukseli në Berlin.

Loading...

Kryedemokrati tha se nuk ia kishte marrë mendja kurrë që një propozim të serbëve ta dëgjonte edhe nga goja e lidershipit shqiptar dhe kosovar.

Ju thashë më parë që jam i tmerruar nga papërgjegjësia totale, me të cilën ata mendojnë se mund të rikthejnë kohën e Millosheviçit apo kohën e luftërave të periudhës së Kongresit të Berlinit. Këta mendojnë akoma si të jenë në shekullin e 19-të. Po kurrë nuk ma kishte marrë mendja se idetë që do të dëgjoja nga goja e Vuk Jeremiçit dhe Ivica Daçiç, do t’i dëgjoja më vonë si ide origjinale nga goja e Edi Ramës dhe e Hadhim Thaçit. Këtë nuk ma kishte marrë mendja kurrë!”/tvklan.al

Marre nga TvKlan

Loading...
SuperDyqani