Aktualitet Lajme

Pas protestës, ambasadori britanik i shkon në zyrë Bashës –

Loading...

TIRANË

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Duncan Norman një ditë pas protestës  së pestë kombëtare i ka shkuar në zyrë kryedemokratit Lulzim Basha.


Ende nuk ka detaje për atë se çfarë do të diskutojnë mes tyre. Kujtojmë se gjatë ditës së djeshme, ambasadat dhe përfaqësia e huaj në vend i bën thirrje opozitës të distancohet nga aktet e dhunës.

Protesta e djeshme e opozitës ishte më e qetë, ndryshe nga ajo e fundjavës së shkuar, e cila u shoqërua me përplasje mes policisë dhe protestuesve. Ndërkohë ndërkombëtarët kanë bërë thirrje që palët politike të ulen dhe të gjejnë gjuhën e dialogut.

Mesazhi i ambasadës britanike ditën e djeshme:

E drejta për të protestuar është një përbërës thelbësor i një demokracie të shëndetshme. Por protestat duhet të jenë paqësore. Ne dënojmë dhunën që u zhvillua gjatë protestës së 11 majit që plagosi si policinë dhe protestuesit dhe shkaktoi dëme në pronë.

Loading...

Ne u kërkojmë liderëve të opozitës të dënojnë dhunën dhe të sigurojnë që protestat që ata mbajnë janë paqësore dhe të mbahen në përputhje me ligjin.

Ne gjithashtu kërkojmë që policia të tregojë përmbajtje dhe të respektojë sundimin e ligjit që ata mbështesin. Ne dënojmë me gjithë zemër frikësimin e ambasadorit të OSBE-së dhe dëmet e shkaktuara në qëndrimin e tij zyrtar. Nuk ka vend për një veprim të tillë në një demokraci moderne. Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të hyjnë në dialog, e cila është mënyra e vetme në të cilën bllokimi i tanishëm mund të zgjidhet. Dhuna dhe retorika nuk janë përgjigja.

(n.m/BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb

Loading...
SuperDyqani