Aktualitet

Nga zyra e tij në Letoni/ Mesazhi i fundit që dha major Tanushi: Urime Shqipëri 10 vjetorin në NATO! (Video)

Loading...

LETONI– Publikohet videoja e fundit që major Klodian Tanushi ka bërë nga zyra e tij në Letoni për 10 vjetorin e anëtarsimin e Shqipërisë në NATO. 

Gjatë fjalës së tij në videon e publikuar nga Ministria e Mbrojtjes, major Tanushi ka bërë një prezantim të kontigjentit shqiptar me 21 ushtrakë që kishin shkuar me mision në Letoni. 

Major Tanushi shpjegonte se ushtarët e tij ishin të specializuar në demontimin e mjeteve dhe municioneve plasëse, që për ironi i morën jetën atij dhe nëntetares Zarife Hasanaj. 

“Kontigjenti 4 EOD me mision në kuadër të aleancës së Atlantikut me Letoninë është i përbërë nga 21 ushtarakë të cilët kryejnë detyra të ndryshme në shtabin e brigadës letoneze në shtabin e grup batalionit dhe në përbërjen e kompanisë multinacionale në kuadër të mbështetjes në luftime. Misioni i kontigjentit EOD është që të mbështesë me të gjithë elementët EOD në repartet e këtij grupbatalioni. Ky kryen detyra të ndryshme si agjesimi logjistik i municioneve; asgjesimi i monicioneve të rënda konvencionale ; asgjesimin e pajisjeve eksplozive të improvizuara; pastrimin e zonave të infektuara me municione të paplasura dhe njofjen e municioneve konvencionale të NATO-s dhe traktatit të Varshavës. Urime Shqipëri 10 vjetorin në NATO!”-thotë major Tanushi. 

Loading...

Major Tanushi u plagos më 6 maj gjatë një stërvitjeje në Camo Adazi në Letoni, por nuk mundi t’u mbijetonte dot plagëve të marra dhe si pasojë ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme në spital, në Letoni. Nga shpërthimi i një bombe, humbi jetën edhe nëntetarja Zarife Hasanaj, dhe përveç majorit Tanushi u plagos edhe nëntetari Julian Kapaj. Trupi i nëntetares Hasanaj u përcoll ditën e djeshme në banesën e fundit në “Varrezat e Dëshmorëve.”

(k.m./dosja.al)

The post Nga zyra e tij në Letoni/ Mesazhi i fundit që dha major Tanushi: Urime Shqipëri 10 vjetorin në NATO! (Video) appeared first on .

Marre nga

Loading...
SuperDyqani