KOSOVA Lajme

Merret vendimi për padinë e Trajkoviqit ndaj Vuçiq dhe Gjuriq

Loading...

Prokuroria në Beograd ka hedhur poshtë padinë e politikanes serbe nga Kosova, Rada Trajkoviq që e kishte bërë ndaj presidentit serb, Aleksandar Vuçiq dhe drejtorit të të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuirq.

Kjo informatë u konfirmua për gazetën serbe “Danas” nga Trajkoviq e cila tha se Vuçiqi me publikimin e informacionevë në lidhje me hetimin e vrasjes së Oliver Ivanoviq, rrezikoi sigurinë e saj.
Prokuroria hodhi poshtë padinë duke pretenduar se ata nuk rrezikuan sigurinë e Rade Trajkoviq me deklaratat e tyre.

Ajo paraqiti padinë për deklaratat e bëra nga zyrtarët më të lartë shtetërorë pasi tabloidët njoftuan se ajo po bashkëpunonte me autoritetet hetuese të Kosovës në hetimin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit. Kreu i shtetit serb ndër të tjera, kishte thënë se Trajkoviq, me dëshminë për vrasjen e Ivanoviqit, i ndihmoi shqiptarët të hyjnë në veri të Kosovës.

Loading...

Nga ana tjetër, Gjuriq kishte thënë se “Rada Trajkoviq është vetëm një nga pjesëmarrësit në fushatën e organizuar të prishjes së reputacionit të shtetit dhe institucioneve të saj”.

Prokuroria e Kosovës konfirmoi se Trajkoviq ishte marrë në pyetje dhe pas deklaratave të zyrtarëve shtetërorë ajo mori mbrojtjen e policisë.

Marre nga GazetaBlic

Loading...
SuperDyqani