Kuriozitete

Merr fund injektimi i insulinës, realizohet transplanti i parë i qelizave të pankreasit

Loading...

ITALI- Në Spitalin Niguarda në Milano u bë transplantimi i parë i qelizave të pankreasit, në Evropë i cili i lejoi një pacienti 41-vjeçar të shërohej nga diabeti i tipit 1 dhe në fund t’i thoshte lamtumirë insulinës. Teknika e përdorur është zhvilluar nga Camillo Ricordi i cili drejton Institutin e Kërkimit të Diabetit, qendrën e Universitetit në Miami. Ndërhyrja përfshinte ekipin e Kirurgjisë së Përgjithshme dhe Transplantimit, atë të Anestezisë dhe Resuscitation 2, Diabetologjisë, Nefrologjisë dhe Terapisë së Tretës.

Operacioni konsiston në transplantimin e qelizave të pankreasit në membranën që rrethon organet e barkut.

Kështu duke lejuar që qelizat e pankreasit të funksionojnë mirë, nuk ekziston rreziku që të pësojë një rënie të insulinës dhe të shërohet nga diabeti i tipit 1, siç ishte rasti në Milano i pacientit 41-vjeçar, i cili, sipas lëshimit zyrtar të spitalit, tani “ai është mirë dhe tani ai nuk ka më nevojë të injektojë insulinë dhe të mbajë nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak.

Loading...

Lajmi tjetër i mirë është gjithashtu se pacienti nuk rrezikon të refuzojë këtë lloj trnansplanti.

Mjekët shpjegojnë se trupi gradualisht thith xhelin duke i lënë qelizat të  paprekura, ndërsa formohen enë të reja të gjakut që sigurojnë oksigjenimin dhe lëndë ushqyese të nevojshme për mbijetesën e qelizave.

Burimi: Fanpage.it

A.C/Dosja.al

The post Merr fund injektimi i insulinës, realizohet transplanti i parë i qelizave të pankreasit appeared first on .

Marre nga

Loading...
SuperDyqani