Kuriozitete

Habisin shkencëtarët, me qelizat e bretkosave po krijojnë për herë të parë robotët e gjallë (VD)

Loading...

TIRANË– Studiuesit parashikojnë përfitime të shumta për njerëzimin, por gjithashtu pranojnë edhe çështjet etike.

Nëse ngrihet çështja e robotëve, apokalipsi mund të jetë një çështje më e rëndësishme sesa kanë përgatitur skenaristëve shkenë-thriller.

Studiuesit në SHBA kanë krijuar makinat e para të gjalla duke mbledhur qeliza nga bretkosat në Afrikë  në robotë të vegjël që lëvizin nën avullin e tyre.

Një nga krijimet më të suksesshme të tyre, konsiston në një krijesë me dy këmbë relativisht të trasha që e shtyjnë atë të eci.

“Këto janë forma krejtësisht të reja. Ata kurrë më parë nuk kanë ekzistuar në Tokë. Ata janë organizma të gjallë, të programueshme.”-tha Michael Levin, drejtori i Qendrës Allen Discovery në Universitetin Tufts në Medford, Massachusetts.

Robotistët priren të favorizojnë metalin dhe plastikën për forcën dhe qëndrueshmërinë e tyre, por Levin dhe kolegët e tij shohin përfitime në krijimin e robotëve nga indet biologjike. Kur dëmtohen, robotët e gjallë mund t’i shërojnë plagët e tyre, dhe pasi të kryhet detyra e tyre, ato prishen, ashtu si organizmat natyrorë kalben kur vdesin.

Loading...

(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://embed.ex.co/sdk.js’;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,’script’,’playbuzz-sdk’));

“Karakteristikat e tyre unike do të thotë që versionet e ardhshme të robotëve mund të vendosen për të pastruar ndotjen mikroplastike në oqeanet, gjetjen dhe tretjen e materialeve toksike, dërgimin e ilaçeve në trup.”- shprehen shkencëtarët.

Burimi: Theguardian

A.C/Dosja.al

The post Habisin shkencëtarët, me qelizat e bretkosave po krijojnë për herë të parë robotët e gjallë (VD) appeared first on .

Marre nga

Loading...
SuperDyqani