Aktualitet Lajme

Gjykata merr vendimin për Saimir Tahirin, ja sa dënohet

Loading...

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është shpallur fajtor për shpërdorim detyre por i pafajshëm për trafik droge. Ky ka qenë vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda mbrëmjen e sotme e cila e ka dënuar me 5 vite burg por për shkak të gjykimit të shkurtuar konvertohet në 3.5.

Gjykata ka ndryshuar veprën penale, duke rrëzuar tri akuzat e prokurorisë dhe duke e dënuar atë vetëm për shpërdorim detyre. Gjykata pezulloi dënimin me burg të Tahirit dhe e kaloi në 3 vite shërbim prove.

Loading...

Tahiri u dënua me 5 vite burg në total por për shkak të procesit të shkurtuar,  atij iu ul masa e dënimit.

Sipas Gjykatës, duke iu referuar akteve, e vetmja akuzë që i provohet Tahirit është shpërdorimi i detyrës. Në kushtet kur nuk janë marrë masa për parandalimin e kanabizimit dhe përfshirjen e punonjës të policisë

Edhe për ish-drejtorin e Policisë së Vlorës janë rrëzuar tri akuzat. Edhe ai është dënuar vetëm për shpërdorim detyre me 3.4 vite burg.

The post Gjykata merr vendimin për Saimir Tahirin, ja sa dënohet appeared first on Zonë E Lirë.

Burimi

Loading...
SuperDyqani