Kuriozitete

Gjermanët dijnë pak për Kushtetutën e tyre –

Loading...

18:36, 22 Maj 2019

Presidenti i Gjermanisë, Frank Walter Steinmeier, në prag të 70-vjetorit të Kushtetutës së Gjermanisë, ka deklaruar se populli gjerman nuk ka shumë njohuri në lidhje me përmbajtjen e Kushtetutës.

I pari i shtetit gjerman i është përgjigjur një sondazhi Instituti Infratest dimap, se populli ka miratuar me shumicë aktin themeltar të shtetit, por shumica e tyre kanë pak njohuri të dokumentit kryesor juridik.

 

Pyetja ishte drejtuar se sa e njihnin mirë dokumentin kryesor të vendit.

Sipas Presidentit Steinmeier kërkojnë nga ushëheqësit e landeve që të rrisin njohuritë e qytetarëve që të kenë njohuri dhe ti kushtojnë rëndësi sa miratimit.

Numri një i Gjermanisë së bashku me me ish-presidentët dhe kancelaren Merkel, kanë diskutuar për këtë çështje.

Marre nga KlanKosova

Loading...
SuperDyqani