Aktualitet Lajme

Finishi i marshimit/ Protestuesit mbërrijnë tek Policia e Tiranës –

Loading...

LIVE

TIRANË

Prej gati dy orësh opozita po proteston kundër qeverisë, në të pestën protestë kombëtare, e cila vjen dy ditë pas asaj të 11 majit, ku pati konfrontime mes protestuesve dhe policisë. Me gjithë reshjet e shiut, protestues nga rrethet dhe kryeqyteti janë mbledhur para kryeministrisë për protestën e thirrur nga opozita që sot ishte në formën e një marshimi dhe u ndal në disa institucione të Tiranës zyrtare, të cilat janë vënë shpesh nën akuzë nga opozita, si Kryeministria, Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, Parlamenti, Ministria e Brendshme dhe në fund Drejtoria e Policisë së Tiranë.

Në terren kanë qenë rreth 1500 efektivë policie por ndryshe nga herët e tjera policia ka qenë më e tërhequr dhe paqësore karshi protestuesve megjithëse vazhdimisht ata kanë hedhur kapsolla dhe tymuese drejt tyre.

Protesta e sotme erdhi si vendim në mbylljet të protestës së 11 majit, të shtunën që përfundoi me ndalimin e sekretarit organizativ të PD Sahit Dollapi.

Pas fjalës së kryedemokratit Lulzim Basha, opozita e bashkuar nisi marshimin e protestës, ku Basha ftoi mbështetësit ta ndjekin pas në marshimin për votën e lirë dhe demokraci.

Drejt finishit të marshimit/ Protestuesit tek Policia e Tiranës

Ora 20:30- Pas qëndrimit disa minuta tek Ministria e Brendshme, protestuesit kanë shkuar para Drejtorisë Vendore të Policisë së Tiranës në shenjë proteste kundër ndalimit të dhjetëra protestuesve të opozitës.

Protestuesit mbërrijnë tek Ministria e Brendshme

Ora 20:15- Protestuesit kanë mbërritur tek Ministria e Brendshme, në pikën e parafundit të marshimit të tyre protestë. Basha dhe përfaqësues të tjerë të opozitës ndodhen mes tyre, ndërsa marshimi vijon edhe nën shi. Protestuesit dëgjohen duke thënë gjithë kohës “Rama ik!”.; “Polici e leshit”; “Polici e krimit”.

Protestuesit ndalen tek parlamenti, hidhen tymuese

Ora 20:00- Protestuesit kanë mbërritur para parlamentit ku kanë qëndruar për disa minuta. Disa protestues kanë hedhur kapsolla dhe tymuese në drejtim të parlamentit. Një rresht efektivësh ishte i vendosur gardh para kryeministrisë por pa masa mborjtëse. Çka ka bërë që policët të largohen. Më të tërhequra qëndrojnë forcat e FNSH dhe autobotet e ujit. Protestuesit e kanë larguar gardhin metalik por nuk janë futur në oborrin e parlamentit vetëm hedhin vazhdimisht fishekzjarre.

Tymuese e fishekzjarrë, ndizet oborri i Drejtorisë së Policisë

Ora 19:40- Ndizet situata në marshimin-protestë të opozitës. Protestuesit e parë që ndodhen para Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit kanë hedhur tymuese dhe kapsolla në oborrin e institucionit.

Loading...

Një numër i vogël efektivësh policie ndodheshin në oborr por më pas u tërhoqën për shkak të situatës së krijuar. Nga ana e policisë nuk ka ende një kundër reagim.

Megjithëse vijon shiu, protestuesit kanë ndjekur nga pas kreun e PD Lulzim Basha dhe liderët e tjerë të opozitës që kanë shkuar deri tek Brryli dhe më pas janë kthyer për të shkuar tek parlamenti.

Basha pa çadër në protestë: Dhuna e vetmja zgjidhje që ofron Rama

Ora 19:05 –Lideri i opozitës Lulzim Basha deklaroi sot nga protesta e opozitës se dhuna është e vetmja zgjidhje që ofron kryeministri Edi Rama. Mbi të gjithë dhe pa çadër, Basha tha se opozita ofron bashkimin e shpirtrave kundër dhunës.

Mungon në protestë, Kryemadhi vizite pune në SHBA

19:02- Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi  do të mungojë sot në protestën e pestë kombëtare të opozitës.  Zyrtarisht nga kjo forcë politike thuhet se znj. Kryemadhi ndodhe në SHBA në kuadër të një vizite pune. Sakaq mbështetësit e LSI janë nisur tashmë në drejtim të kryeministrisë.

Basha lë selinë iu bashkohet protestuesve

Ora 18:50- Lideri i opozitës ka lënë selinë e PD-së për t’iu bashkuar protestuesve në protestën e thirrur sot, e pesta kombëtare kundër qeverisë. Basha është shfaqur i qeshur dhe i qetë mes protestuesve të cilët do të zhvillojnë sot një tjetër formë proteste duke marshuar.

Marshimi/ Zbulohet itinerari që do ndjekin protestuesit

Ora 18:35- Zbulohet rruga që do përshkojnë protestuesit e thirrur sot nga opozita e bashkuar në protestën e pestë kombëtare.
Gazetari Klajdi Bodlli raportoi për “BalkanWeb” se marshimi do të nisë nga sheshi “Skënderbej” e do të përfundojë tek Drejtoria e Policisë së Tiranës.
“Itinerari i marshimit të protestës së thirrur nga opozita nis nga sheshi Skënderbej, më pas Kryeministria, Drejtoria e Përgjithshme e Policisë- Parlamenti- Ministria e Brendshme- Drejtoria e Policisë Tiranë.

Simbolika e këtij marshimi proteste janë institucionet e kapura nga krimi- Parlamenti dhe Qeveria, si dhe institucionet që janë vegla të dhunës barbare policore mbi qytetarët dhe liritë e të drejta e tyre”, bënë me dije burime nga PD.

(m.k/BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb

Loading...
SuperDyqani