Strakosha drejt Premier League –

Ekipe të njohur të Premier League e shikojnë Thomas Strakosha si një përforcim për sezonin e ardhshëm. Verën e kaluar sipas “Gazzetta dello Sport” ishte vëzhguar nga Liverpool që në fund mori Alisson, ndërsa tani është në lupën e Tottenham e Arsenal. Strakosha nuk është në listën e largimeve te Lazio, por pozicioni i tij mund të rishikohej vetëm pas një oferte jo më pak se 25 milionë euro.

Me Simone Inzaghi ai ka punuar prej ekipit të të rinjve te Lazio dhe gjithmonë është preferuar prej tij, ndërsa në sezonet e fundit ka vendin e titullarit.

Thomas Strakosha është nën kontratë deri në 30 qershor të 2022. Portieri shqiptar për momentin është në fazë riaftësimi për shkak të një dëmtimi që e la larg kombëtares për ndeshjet me Islandën dhe Moldavinë.

Tv Klan

Marre nga TvKlan

Lukaku i “dashuruar” pas Contes dhe Serie A: E kam marrë vendimin –

Nuk është më një mister pse Romelu Lukaku është sulmuesi i përzgjedhur nga Antonio Conte, mjafton të dëgjojmë fjalët e tij: “Është diçka pozitive që Conte shkoi te Inter, për mua është trajneri më i mirë në botë. Për sa i përket të ardhmes time, un e kam marrë një vendim por për respekt të Man.United nuk dua ta bëj publike tani”, u shpreh Lukaku duke rrëfyer më pas se është dhe një dashamirës i madh i futbollit italian:

Lukaku
Lukaku

“Jam një fans i madh i Serie A, kush më njeh e di shumë mirë se gjithnjë kam dashur të luaj në Itali, un e dashuroj Italinë. Ardhja e Ronaldon, kalimi i Sarrit te Juventus, Ancelotti te Napoli etj, do të jetë një Serie A shumë emocionuese”, theksoi gjigandi belg, duke konfirmuar të gjithë zërat e merkatos, thjeshtë nuk bëri zyrtar faktin që do të vesh fanellën e Interit sezonin e ardhshëm.

Ivan Perisic
Ivan Perisic

Kartoni i Lukakut vlerësohet nga Man.United me 70 milion euro, shumë të cilën klubi ziklatër kërkon ta minimizoj duke futur në tratativa Ivan Persic. Sa i përket pagës personale, Lukaku pritet të përfitoj 8 milion euro në sezon.
(BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb

Është Messi sportisti më i paguar në botë. Ja sa fiton “Pleshti” –

Kampionë në fushën e lojës, por edhe në financa. Futbollistët janë sportistët më të paguar në botë, një fakt ky që konfirmohet në renditjen e publikuar nga prestigjozja “Forbes”. Në krye të listës është Lionel Messi, i cili fiton 127 milion dollarë në vit. Nga kontrata me Barcelonën, mes pagës dhe bonuseve, “Pleshti” arkëton 92 milion dollarë, ndërsa 35 milion të tjera përfiton nga kontratat me sponsorat.

C 29 Fotogallery 1025743 Imagegallery Imagegalleryitem 1 Image
C 29 Fotogallery 1025743 Imagegallery Imagegalleryitem 1 Image

Ashtu si në futboll edhe në financa, rivali më I fortë i Leo Messi është Cristiano Ronaldo. Pas ntransferimit te Juventus, sulmuesi portugez ka rritur në 109 milion dollarë në vit përfitimet e tij, duke u renditur në vendin e dytë të renditjes sa I përket sportistëve më të paguar në botë. CR7 fiton nga rroga dhe bonuset me Juventusin 65 milion dollarë, ndërsa nga sponsorat merr 44 milion të tjera. Në vendin e tretë është një tjetër futbollist.

64317191 10167333690927037 5661705466741260288 N
64317191 10167333690927037 5661705466741260288 N

Pavarësisht se mban rekordin e transferimit më të shtrenjtë në histori, Nejmar duhet të qëndrojë pas dy yjeve të tjerë të futbollit. Sulmuesi brazilian fiton 107 milion dollarë në vit, 75 nga rroga dhe premiot me Paris SG dhe 30 milion nga kontratat me sponsorat. Pesëshja e parë e listës së publikuar nga “Forbes” plotësohet me boksierin meksikan, Canelo Alvarez dhe yllin e tenisit botëror, Roger Federer. Ndërkohë, në listën me dhjetë sportistët më të paguar në botë janë edhe basketbollistët amerikanë, LeBron James, Stephen Curry dhe Kevin Durant.
(balkanweb)

Marre nga Balkanweb

Griezmann e ka vendosur, më 1 korrik prezanohet te skuadra e re –

Mungon zyrtarizimi, por në Spanjë janë të sigurtë se Antuan Griezmann do të vazhdojë karrierën e tij te Barcelona. Sipas të përditëshmes “El Mundo Deportivo”, sulmuesi e ka marrë vendimin e tij dhe do të bashkohet me skuadrën katalunjase duke nisur nga data 1 korrik. Duke qëndruar në atë që raporton gazeta iberike, ky është fundi I lumtur dhe I kërkuar nga të dyja palët.

Griezmann Messi 0
Griezmann Messi 0

Që kur njoftoi largimin nga Atletico Madrid, Griezmann dhe Barcelona janë takuar shumë herë dhe kanë gjetur gjuhën e përbashkët për kontratën që futbollisti francez do të firmosë përpara se të luajë në krah të Lionel Messi. Ndryshe nga sa u fol pak javë më parë, edhe sulmuesi argjentinas e pret me krahëhapur kampionin e botës. Edhe Parsi SG tashmë ka dalë nga gara e merkatos. Klubi parizien gjithashtu kërkonte shërbimet e Griezmann.

C 29 Fotogallery 1025742 Imagegallery Imagegalleryitem 11 Image
C 29 Fotogallery 1025742 Imagegallery Imagegalleryitem 11 Image

Por ky I fundit ka refuzuar ofertën e kampionëve të Ligue 1, pasi preferon të vazhdojë të luajë në kampionatin spanjoll të cilin e njeh shumë mirë. Sa i përket detajeve financiare, ajo që dihet deri tani është se Barcelona do të paguajë klauzolën 100 milion euro për të blerë kartonin e sulmuesit francez.
(balkanweb)

Marre nga Balkanweb

Grupi H, Franca rimerr kreun me spektakël, Mbappe vendos rekord –

Disfata kundër Turqisë ishte thjeshtë një hap fals, një mbrëmje jo për kampionët e Botës të cilët rikthehen të rimarrin kreun e grupit H pas një “pokeri” golash kundër modestëve të Andorra. Deschamps kishte luksin të provonte disa elementë të rinjë por ai që i zgjidh gjithnjë “hallet” është Mbappe, me një aksion personal dhe me një finalizim klasi.

Mbappe
Mbappe

Për yllin e PSG, ky gol do të kujtohet gjatë pasi ishte i 100 në karrierë, e të mendosh që është akoma 20 vjeç, një rekord personal nga Mbappe duke lënë shumë pas dy lojtarët më të mirë në botë, Messi e Ronaldo që këtë shifër e kapën në moshën 22-vjeçare.

Në një ndeshje të luajtur vetëm në një drejtim, “gjelat” gjetën dhe golin e dytë në minutën e 30-të me Ben Yedder ndërsa në minutën e fundit të pjesës së parë Thauvin realizoi një gol fantastik duke kompletuar “tripletën” franceze. Pjesa e dytë nuk kishte shumë histori me Zouma që sigloi shifrat përfundimtare ne 4-0 në minutën e 60-të.

Pas tre fitoreve radhazi, Turqia bie në Islandë, me ishullorët që siguruan një tre pikësh që e bën dhe më të bukur situatën në grupin H. Sigurdsson me një dopjetë personale brenda 32 minutave ishte njeriu i ndeshjes për islandezët. Goli i Tokoz në fundin e pjesës së parë rihapi takimin por vetëm kaq pasi nuk arritën të dilnim me pikë nga kjo transfertë.

Renditja Grupi H 12 Qershor
Renditja Grupi H 12 Qershor

Pas 4 ndeshjeve, Franca, Islanda dhe Turqia e shohin vetën me pikë të barabarta, 9-të, ku diferencën e vetme e bën golavarazhi. Në vendin e 4-ët më 6-të pikë renditet Shqipëria e ndjekur nga Moldavia dhe Andorra.
(BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb

Tentativë ekstreme, Chelsea kërkon të mbaj Sarrin në Londër –

Në ditët kur pritet që Sarri të lirohet përfundimisht nga Chelsea, nga Anglia vjen një lajm sa i bujshëm por dhe i çuditshëm. Roman Abramovich, presidenti i bluve, nuk ka ndërmend të paguaj 6 milion euro që Sarri kërkon për largimin e tij me konsensus por as Juve nuk ka ndërmend të paguaj, për më tepër që Abramovich ende nuk ka gjetur zëvendësuesin e tij.

Sarri
Sarri

Në këto kushte sipas “The Sun”, drejtuesit e klubit i kanë propozuar Sarrit të qëndroj në Londër edhe për një tjetër vit. Kjo lëvizje nuk është pritur aspak mirë, as nga Sarri e as nga stafi i tij, ky nuk ishte momenti i duhur për të bërë këtë propozim pasi prej kohësh Sarri po përgatit rikthimin e tij në Itali në krye të Juventusit. Pikërisht këto detaje të fundit kanë bërë që zytarizimi i Sarrit të vonoj.

Lampard
Lampard

Në të njëjtën kohë në Londër po mendohet për një plan B të shpejtë, një trajner pa shumë kosto por që pëlqehet nga tifozët. Në këtë pikë Lampard nuk ka rivalë, një kandidaturë që po sponsorizohet shumë edhe nga ikonat e tjera të klubit.
(BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb

Juve ëndërron, Guardiola mund të largohet nga Man.City! –

Divorci ndërmjet Man.City dhe Pep Guardiolës mund të vijë por jo atëherë kur tifozët e Juves do të dëshironin, nuk mund të vijë këtë sezon por e sigurt është se tekniku spanjoll nuk do të qëndroj gjatë te “qytetarët”, nuk e ka bërë kurrë diçka të tillë, të qëndroj më shumë se sa 4 sezone në një ekip, nuk e bëri as kur ishte pjesë e Barcelonës. Guardiola është një detajist në çdo aspekt, e ka vërtetuar se nuk mund të qëndroj gjatë në krye të një skuadre, fiton apo jo.

Star Sport
Star Sport

Mediat britanike kanë filluar të flasin për një skenarë të tillë, për një largim të mundshëm të Guardiolës në vitin 2020, pra të paktën dhe një sezon Pep do të qëndroj në Mançester. Sezoni që sapo u mbyll, përjashto këtu dështimin në Champions, nuk ishte një sezon për tu hedhur poshtë, arriti të fitoj Premier League dhe Kupën e Ligës, një sukses që i lejon ta kaloj disa ditë pushimi në Neë York.

Pep Guardiola
Pep Guardiola

Pep po përgatitet për një sezon të ri, mbase të fundit në krye të City, me objektivin e qartë, të fitoj Champions League, më pas të largohet i qetë. Ashtu si në të kaluarën, Pep preferon të qëndroj një vit pushim për të nisur një projekt të ri, mbase në krye të Juventusit.
(BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb

VIDEO/ Duka elozhe Rejas: Fitore morali dhe shprese –

Çdo rezultat tjetër përveç fitores kundër Moldavisë do i shndërronte kualifikueset “Euro2020” në një turne pa interes dhe pa objektiva. Armand Duka shijon jo vetëm fitoren por dhe lojën e shfaqur.

Një meritë të padiskutueshme ka dhe trajneri Edi Reja, me italianin i cili brenda një harku kohor shumë të shkurtër arrit të bashkoj grupin dhe të rikthej harmoninë.

Pas 4 ndeshje, Shqipëria renditet në vendin e 4-ët me 6 pikë, sigurisht ky nuk ishte starti më i mirë i mundshëm por deri në fund ka ende shumë ndeshje dhe shumë pikë në lojë.

(BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb

VIDEO/ Realist por me shumë shpresë, analiza perfekte e Edi Rejas –

Fitorja ndaj Moldavisë erdhi pikërisht në momentin e duhur, një fitore e pastër por jo për Edi Reja, tekniku italian shijon tre pikët por kërkon më shumë nga ekipi, mbi të gjitha në finalizim:

“Nuk ishte një fitore aq e kthjellët, nuk arritëm të konkretizonim volumin e lojës, mbi të gjitha në pjesën e dytë. Më pas ishim pak të lodhur por pa vuajtje nuk mund të fitosh, i kam thënë këtë djemve”.

Reja analizon me detaje dy sfidat e tij të para në krye të bankinës kuqezi, nga mbrojtja te sulmi, ekipi i tij po fillon të përmirësohet gradualisht:

“Në fillim kjo ishte një skuadër e cila pësonte gola me lehtësi, nuk kishte rregull në fazën mbrojtëse. Tani në dy ndeshje kemi pësuar vetëm një goditje në postë, një gol. Berisha nuk preku një top me dorë, ashtu ndodhi dhe në Islandë. Në këtë pikë, në mbrojtje kemi përmirësuar, tani duhet të përmirësojmë nga mesfusha e lart, aty duhet të gjejmë zgjidhje. Me Islandën ekipi më pëlqeu më shumë, mbase ishim dhe më të freskët, ishim më pak të lodhur, për këtë arsye kundër Moldavisë bëra 5 ndryshime. Ata që futen nga bankina nëse futen me këtë shpirt mund te kemi avantazhe. Roshi u fut bëri shumë mirë, Cikalleshi vrapoi pas të gjithëve, nuk e kam parë kurrë të bëj një ndeshje të tillë. Po përmirësohemi gradualisht por dua që skuadra të luaj pak më mirë në aspektin futbollistik. Jam i lumtur nga rezultati, tani uroj që të jemi më të qetë dhe të imponojmë lojën tonë. Nëse jemi mirë fizikisht mund të bëjmë gjëra të mira”.

Në një grup me Francën, Turqinë dhe Islandën, Shqipëria ka shanset e saj për të synuar kualifikimin por fillimisht ndeshjet duhen luajtur:

“Franca është e fortë dhe pse humbi kundër Turqisë, Turqia dhe Islanda po ashtu treguan se kanë një ekip të fortë. Ne duhet të qëndrojmë të qetë, të bëjmë punën tonë. Ndeshjet nuk humben asnjë herë pa u luajtur, duhen luajtur, më pas të shohim”

(BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb

FOTO+VIDEO/ 3 pikë shprese por mbrojtja kuqezi të bën me zemër! –

3 pikë për të mbajtur të ndezur shpresën, 3 pikë për të rritur moralin brenda grupit, 3 pikë për tifozët, praktikisht një fitore që erdhi në momentin e duhur, një fitore që i shërben shumë dhe trajnerit Edi Reja, një fitore që ishte detyrim. Shqipëria nuk ishte e bukur, madje nuk ishte as në nivelin e transfertës kundër Islandës, nxituan shumë në pasin final, ndërsa ishin shumë të prekshëm në prapavije, pavarësisht modestisë së ofensivës moldave, por ishte një ekip me zemër, vrapuan shumë për të marrë një fitore që shpëton rrugëtimin e tyre në “Euro2020”.

5 ndryshime nga transfera islandeze, Edi Reja hodhi në fushë një formacion nga e para por e vetmja gjë që nuk ndryshoi ishte skema. Rikthehu Mavraj në formacion me statusin e kapitenit, nuk preku Veselin dhe Ismajlin në rreshtimin me tre, nuk ndryshoj as krahët me Hysaj dhe Lenjanin ndërsa mesfusha ishte totalisht ndryshe duke ulur në stol Xhakën dhe Bashën për të dhuruar një fanellë titullari Ramadanit dhe Kaçes. Riktheu në majën e sulmit Sadikun i mbështetur nga Uzuni. Hysaj dhe Lenjani shtynë shumë nga krahët, depërtuan shpesh deri në zemrën e mbrojtjes kundërshtare por nuk ishin të saktë as në pasin final e as në goditje.

Sadiku nuk u shërbye thuajse në asnjë moment duke e detyruar trajnerin Reja të ndërhynte në formacion me fillimin e pjesë së dytë. Me Roshin dhe Cikalleshin në fushë në vend të Lenjanit dhe Sadikut, Shqipërisë u mjaftuan 9 minuta lojë për të krijuan rastin e parë për gol. Cikalleshi thyen mallkimin duke konvertuar në gol asisin e Roshit. Goli i dha frymëmarrje dhe besim ekipit të Edi Reja ndërsa për ti bërë një mbyllje fantastike këtij takimi mendoi Ylber Ramadani me një gol shumë të bukur që hipotekoi këtë fitore jetike.
(BalkanWeb)

Marre nga Balkanweb