Shembja e “Adriatikut”, rrëfehet i mbijetuari (VIDEO)

Njëri nga të mbijetuarit e shembjes së ish-hotelit Adratik në Mitrovicë rrëfeu momentet kritike kur ndodhi ngjarja.

Ai ende e ka para syve tmerrin që përjetoi dhe nuk mund të bëjë gjumë. Trajtimin te psikologu është duke e paguar vet, pasi askush nuk po interesohet për të.

Kronikë nga Haris Ademi.

Marre nga KlanKosova

Ecja përpara drejt integrimeve evropiane është shumë e rëndësishme për Kosovën –

20:25, 28 Prill 2019

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka njoftuar poashtu se ka arritur në Berlin për samitin e nesërm me kancelaren gjermane Angela Merkel, Presidentin francez Emmanuel Macron dhe liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor

“Sapo arritëm në Berlin për samitin e nesërm me kancelaren Merkel, presidentin Macron dhe liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor. Ecja përpara drejt integrimeve evropiane është shumë e rëndësishme për Kosovën dhe tërë rajonin tonë!”, ka shkruar Thaçi.

Thaçi udhëtoi me avionin privat të Ministrit të Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli, i cili e shoqëroi atë, poashtu Kryeministri Ramush Haradinaj si dhe Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.

 

Marre nga KlanKosova

Ndërrohen emrat e shesheve në Obiliq (VIDEO) –

20:26, 28 Prill 2019

Kundërshtime ka edhe për pushtetin lokal në Obiliq.

Familjarët e dëshmorëve nuk po pajtohen që sheshi që pritet të ndërtohet të mbaj emrin e një veprimtari, njofton .

Ata po kërkojnë që hapësira të pagëzohet “Sheshi i dëshmorëve”.

Kronikë e gazetarit Agan Hajdarhoxha.

Marre nga KlanKosova

S’ka kompensim për të dëmtuarit në vend pune (VIDEO) –

20:28, 28 Prill 2019

Fatmir Sopa nga Sllovia e Lipjanit u lëndua rëndë në vendin e tij të punës.

Mirëpo, kompania ku punoi nuk e kompensoi për dëmin e shkaktuar. Gjykata ka vendosur në favor të tij, por ndërmarrja ka falimentuar.

Kronikë nga Merita Neziri.

Marre nga KlanKosova

Hajnat vjedhin makina e traktora në Dobroshevc (VIDEO) –

20:28, 28 Prill 2019

Në Dobrashevc të Drenasit brenda një nate u vodhën një traktor e tri vetura.

Njëri nga viktimat e kësaj hajnie po dyshon se kjo ishte një vepër e organizuar shumë mirë, njofton .

Kronikë e Qendresa Bellagoshi.

 

Marre nga KlanKosova

Merkel dhe Macron – paqebërësit e Ballkanit?

Në Ballkanin Perëndimor, idetë nacionaliste si zgjidhje konflikti janë në kërkesë. Kancelarja Merkel dhe kreu i shtetit i Francës Macron duan të parandalojnë skenarë të tillë në një samit nesër në Berlin.

Shkëmbimet territoriale, demarkacioni etnik, rivendosja e grupeve etnike – këto janë ide që kërcënojnë zjarrin që politikanët kryesorë në shtetet e Ballkanit Perëndimor të Serbisë, Bosnjë-Hercegovinës, Malit të Zi, Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore kanë marrë parasysh disa muaj si perspektiva serioze politike për rajonin e tyre, shkruan Der Spiegel.

Megjithëse propozimet janë një kujtesë fatale për luftën në ish-Jugosllavi dy vjet e gjysmë më parë, disa anëtarë të BE dhe qeveria amerikane po sinjalizojnë mbështetjen për disa plane, veçanërisht për shkëmbimin territorial ose ndryshimet kufitare midis Serbisë dhe Kosovës, përkujton gazeta gjermane.


Por tani kancelarja Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron duan të tërheqin një linjë nën debatet e reja etno-nacionaliste, transmeton KosovaPress.

Merkel dhe Macron kanë ftuar krerët e shteteve dhe qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në një samit në Berlin të hënën.

Kjo është thjesht një mbledhje joformale, por kancelarja gjermane dhe presidenti francez duket se duan t’i japin fund debateve të disa muajve të fundit me një fjalë të vetme të pushtetit në takim, sidomos për ecjen përpara të dialogut krejtësisht të bllokuar midis Serbisë dhe Kosovës.

Në Serbi dhe Kosovë, ideja e shkëmbimit territorial ka shkaktuar kundërthënie të ashpra. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka jo vetëm partitë e vogla opozitare kundër saj, por edhe shumicën e shoqërisë serbe, e cila kundërshton çdo kompromis mbi çështjen e Kosovës.

Në Kosovë, nga ana tjetër, presidenti Hashim Thaçi është kryesisht vetëm – qeveria, partitë parlamentare, shumica e shqiptarëve të Kosovës dhe madje shumica e serbëve të Kosovës kundërshtojnë një ndarje të vendit, rikujton Spiegel.

Megjithëse pothuajse të gjithë diplomatët me përvojë të Ballkanit Perëndimor janë kundër idesë së shkëmbimit territorial, pas hezitimit fillestar, ata u mbështetën nga shefi i politikës së jashtme të BE Federica Mogherini, komisionari i BE për Zgjerimin Johannes Hahn, Austria, Hungaria dhe, së fundmi presidenti amerikan Donald Trump.

Ky legjitimitet në një nivel global politik nxiti shumë zjarrvënës në Ballkanin Perëndimor. Kreu i Republikës Serbe të Bosnjës, Milorad Dodik, e mirëpret këtë ide, pasi është në përputhje me planin e tij për t’u shkëputur nga Bosnja.

Ndërkohë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, sipas gazetës gjermane, flet hapur mbi idenë e një Shqipërie të Madhe, e cila mund të përfshijë pjesë të Maqedonisë dhe Kosovës. Rusia është përmbajtur nga debati deri më tani, përfundon gazeta.

Marre nga GazetaBlic

Ministri Gashi: Shqiptarët në Amerikë të bëjnë krenar me sukseset në punën e tyre

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi po qëndron për vizitë zyrtare në SHBA.

Ai gjatë kësaj vizite ka zhvilluar takime të shumta me interes të veçantë për zhvillimin e politikave rinore në vendin tonë.

Gjatë kësaj vizite ministri Gashi ka takuar drejtorin e përgjithshëm të YMCA-së, në SHBA Paul McEntire, me ç’rast janë dakorduar që programet e kësaj organizate për të rijnë të shtrihen edhe në Kosovë.


Po ashtu ministri Gashi sot gjatë ditës ka takuar edhe komunitetin shqiptar në Chicago, të cilët janë shembull i angazhimit dhe punës në SHBA por edhe i atdhedashurisë për vendin.

“Sa herë që udhëtoj jashtë Kosovës nuk kthehem pa i takuar vëllezërit tanë kudo që janë e punojnë. Ata me të vërtetë të bëjnë krenar me sukseset dhe punën e tyre. Një takim dhe bashkëbisedim të ngrohtë me bashkatdhetarët tanë të suksesshëm dhe me klubin ‘Street Eagles’ e zhvillova edhe në Çikago të ShBA-ve. Gjithkah nëpër botë shqiptarët po lënë gjurmë të mira në të gjitha fushat: sport, kulturë, biznes“, ka shkruar ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi në faqen e tij në Facebook. /Indeksonline/

Marre nga GazetaBlic