Vulin: Marrëveshja e Kumanovës ndali luftën por nuk solli paqen


Në marrëveshjen e Kumanovës nuk ka kapitullim, dorëzim të armëve dhe njerëzve dhe nuk ka mbetje të forcave tona dhe rregullim kushtetues tonin në Kosovë deklaroi Aleksandar Vulin, shkruan “B92”, përcjell “Bota sot”.

"Marrëveshja e Kumanovë ndali luftën por nuk solli paqen", ka thënë Vulin me rastin e 20 vjetorit të marrëveshjes së tekniko-ushtarake të Kumanovës.

Vulin ka thënë se populli dhe ushtria me rezistencën vazhdueshme kanë fituar atë që është mundur……

Burimi

Ambasadori i Serbisë në Moskë: Për Kosovën ka vetëm dy zgjidhje – e keqe edhe me pak e keqe


Sot në 20 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Kumanovës po luftojmë për atë që ende mund të nxjerrim nga Kosova, ka thënë analisti ushtarako-politik Miroslav Lazanski, për TV Prva përcjell “Bota Sot”.

Gazetari i “Politika” dhe i sapo emëruari ambasadori i Serbisë në Moskë, ka deklaruar se në këtë moment duhet të  “çndukim atë që mund të çnduket” sepse si thotë Kosova “nuk është problem që ka ndodhur tash”.

"Ky……

Burimi

Eksodi i mjekëve në rajon, pagat e ulëta – shkaku kryesor


Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut po përballen me largimin e mjekëve në drejtim të vendeve të Bashkimit Europian. Pagat e ulëta janë arsyeja kryesore që i detyron mjekët të shohin mundësi punësimi jashtë vendeve të tyre, kryesisht në Gjermani. Sipas të dhënave të fundit, nga Shqipëria janë larguar 207 mjekë në vitin 2017, ndërsa në Kosovë janë larguar 161 mjekë.

Edhe në Shqipëri herë pas here është kërkuar rritja e pagave të mjekëve. Vendimi i fundit i……

Burimi

Madeleine Albright, po vjen në Kosovë


Ish-sekretarja e Shteteve të Bashkuara të Ameriokës, Madeleine Albright, do t’i bashkangjitet popullit të Kosovës në ceremoninë shtetërore për shënimin e 20 vjetorit të ndërhyjes së trupave të NATO-s, në Kosovë, shkruan “Bota Sot”.

“Më 12 qershor 2019 Kosova shënon 20 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-së. Ne jemi duke shënuar këtë përvjetor historik të Kosovës bashkë me miqtë dhe aleatët tonë me të cilët ndajmë vlerat e paqes, lirisë dhe……

Burimi

Ky është çmimi marramendës i atleteve të presidentit Thaçi?!


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, para nisjes në Bratisllavë është parë me një palë atlete të çuditshme mbathur, shkruan “Bota sot”.

Me atë lloj atletesh u pa edhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, si dhe Baton Haxhiu.

Por, çmimi i këtyre atleteve kanë një çmim kogja të lartë

Në një hulumtim në internet, shihet se ato atlete kushtojnë 735 funte.

Burimi

Qytetarët reagojnë pasi as emri i ambasadores Alma Lama nuk u vendos në “New Born”


Pas reagimeve të shumta në lidhje me përzgjedhjen e 99 grave për monumetin New Born, përzgjedhje që si duket është bërë pa ndonjë kriter profesional, pasi aty mungojnë edhe disa nga emrat e grave dhe vajzave më të sukseshme të Kosovës siç është rasti i kampiones së botës në judo, Majlinda Kelmendi apo presidentes së parë të Kosovës, znj. Atifete Jahjaga, qytetarët kanë reaguar edhe për mungesën e iniciatores së monumentit të parë në Kosovë që i kushtohet grave,……

Burimi

Albin Kurti: Kosova u çlirua nga NATO, por sot e 20 vjet, mbetët shtet i dobët


I pari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u shpreh i gëzuar që ndodhi ndërhyrja e NATO-s, me ç’rast ndodhi edhe çlirimi. Por sipas tij, Kosova, pasi që u çlirua, u uzurpua nga – siç shprehet ai – një dyzine mujsharësh dhe tajkunësh, shkruan “Bota Sot”.

Postimi plotë i Albin Kurti:

Kur Serbia i ka okupuar trojet shqiptare para më shumë se një shekulli në Luftën e Parë Ballkanike, festën e ka rezervuar atëherë kur e ka pushtuar Kumanovën. Sot janë mbushur 20 vjet nga……

Burimi

Ministri sllovak: Taksat kanë frenuar dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës


Ministri i jashtëm sllovak Miroslav Lajçak ka deklaruar se mënyra e vetme e zgjidhjes së çështjes së Kosovës është dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës. Mënyra e vetme për zgjidhje është dialogu, por taksat e kanë frenuar procesin e bisedimeve, shkruan “Novosti” përcjell “Bota Sot”.

"Vazhdimi i dialogut është rruga e vetme e zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe bashkësia ndërkombëtare duhet të bëjë çdo gjë që të vij deri te ajo",……

Burimi

Burim Ramadani: Kosova, suksesi më i madh i NATO-së


Për zëvendësministrin e FSK-së, Burim Ramadanin, ndëhyrja e NATO-së, është suksesi më i madh i treguar prej se funksionon si forcë ushtarake, shkruan “Bota Sot”.

Siç shprehet ai, tregimi për Kosovën është tregimi më i suksesshëm në histori të ndërhyrjeve ndërkombëtare e të udhëhequr nga bota demokratike.

Postimi plotë i Burim Ramadanit:

 

Kosova, suksesi më i madh historik i intervenimit ndërkombëtar

 

Tregimi për Kosovën është tregimi më……

Burimi

Daçiq merr pjesë nesër në mbledhjen e KS të OKB-së, ja çfarë do të flas ai


Shefi i diplomacisë Ivica Daçiq do të përfaqësojë Serbinë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në të cilën do të shqyrtohet raporti i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së në periudhën janar-maj thuhet në njoftimin e ministrisë së punëve të jashtme, shkruan “Danas”, përcjell “Bota Sot”.

Daçiq në fjalën e vet do të theksojë nevojën e shqyrtimit të vazhdueshëm të çështjes së Kosovës në……

Burimi