Spekulime në Beograd të iniciuara nga Daçiq: “Prishtina përgatit sulm në Trepçë”


Këshilli i Sigurimit është njoftuar dhe i është tërhequr vërejtja për planet e shqiptarëve të Kosovës qëllimi i të cilave është kaosi në veri, kjo është konfirmuar me të dhëna nga inteligjenca ku thuhet se ka mundësi për aksione terroriste, shkruan “Novosti” përcjell “Bota Sot”.

Sipas mediave në Beogradi, aksioni i njësisë special RSU kohë më parë në veri të Kosovës ishte “ushtrim demonstrues” në planet e reja të……

Burimi

Sulmohet Policia Kufitare e Kosovës në Leposaviq


Një automjet-kombi ka tentuar të shtypë zyrtarë policorë të Policisë Kufitare të Kosovës në fshatin Jashanicë të Leposaviqit.

Këtë për lajmi e ka konfirmuar edhe Zyra për Media e Policisë së Kosovës.

“Mund të konfirmojmë se rreth orës 19:40 ka ndodhur një rast “sulm ndaj zyrtarëve policorë dhe përdorim i armës zyrtare”.

Nga Zyra për Media në Policinë e Kosovës kanë treguar se pas kanosjes së drejtpërdrejtë dhe rrezikimit të……

Burimi

Vulin: Prishtina dëshiron të provokojë konflikt mes Serbisë dhe NATO-s


Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë.

“Cili është qëllimi i tyre? Ata duan që Serbia të japë një përgjigje ushtarake dhe pastaj të shkojnë tek aleatët e tyre të NATO-s dhe të thotë: ‘Të lutem na mbroni!’ Ky është qëllimi i tyre, kështu që NATO do të ndëshkonte Serbinë për ta. Ata e dinë se nuk mund të fillojnë vetëm një konflikt ushtarak, por……

Burimi

Sot, e para 20 vitesh: Ky është gazetari i parë shqiptar që hyri në Kosovë me trupat e NATO-s


Dita e 11 qershorit sot shënon plot 20 vjet që kur NATO u fut në Kosovë, që për shqiptarët kosniderohet jo vetëm nje datë historike por edhe sinonim i lirisë dhe paqes, bashkë me të edhe pavarësisë së një shteti të ri në Evropën e lodhur nga lufta dhe gjaku, shkruan sot “Presheva Jonë” me rastin e 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s, çlirmit të Kosovës nga okupatori serb.

Nefail Maliqi nga Presheva……

Burimi

Diplomatë të huaj: ShBA po merr primatin rreth çështjes së Kosovës


Porosia e zyrtarëve të Departamentit të Shtetit Mathew Palmer se “ShBA duan që Kosova të heq taksën dhe të vazhdoj dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit regojnë se Amerika po merr primatin nga BE në përpjekjet për zgjidhjen e çështjes së Kosovës ndonëse Brukseli mbetet ndërmjetësues,, shkruan “Danas” përcjell “Bota Sot”.

Këtë e kanë thënë jo zyrtarisht diplomatët  duke komentuar takimin e Vuçiqit me Palmer, ndërkohë që më e……

Burimi

Vuçiq: Jam për kompromis për çështjen e Kosovës, por jo që Beogradi të jap çdo gjë e mos të marr asgjë


Presidenti Aleksandar Vuçiq ka thënë se është i gatshëm për kompromis për çështjen e Kosovës, por nuk është gatshëm që Beogradi të jap çdo gjë e mos të fitoj asgjë, ndërkohë duke komentuar deklaratën e Server ka thënë le ta harroj ai dhe tjerët atë film, shkruan “B92” transmeton “Bota Sot”

Këtë deklaratë e bëri si koment në qëndrimin e profesorit të Universitetit “Xhon Hopkins” dhe ekspertit të Ballkanit Daniel Server se……

Burimi

Vuçiq i përgjigjet Serverit: Kosova të fitojë gjithçka e Serbia asgjë, harrojeni atë film


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka kthyer përgjigje pas deklaratës së sotme nga eksperti amerikan Daniel Server. 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se është i gatshëm për kompromis në zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Por, ai ka insistuar se nuk është i gatshëm që Beogradi të jap gjithçka, e të mos fitojë asgjë. Ai iu përgjigj deklaratës së Daniel Server, ekspert amerikan për Ballkanin nga Universiteti Xhon Hopkins në Uashington se Vuçiq nuk……

Burimi

E thotë Palmer: SHBA-ja nuk mund ta detyrojë Kosovën të heq taksat


“Qartë ia kemi bërë të ditur autoriteteve të Kosovës se taksat për mallrat nga Serbia duhet të hiqen ose të pezullohen, por unë mendoj se idetë që shumë njerëz i kanë në Beograd, që SHBA-të mund ta detyrojnë Prishtinën që të sjellë disa vendime, janë të pavërteta dhe jo të drejta për Kosovën”, tha për FoNet zëvendësndihmës-sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Matthew Palmer

“Kosova ka politikën e saj dhe vendos……

Burimi

Jeremiq: Daçiq në Këshillin e Sigurimit nuk tha se Serbia s’do ta njohë Kosovën


Kryetari i Partisë Popullore në Serbi, Vuk Jeremiq, vlerësoi se paraqitja e kryediplomatit serb Ivica Daçiq në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ishte indikativ dhe se ishte e rëndësishme atë që nuk e tha fare ministri.

“Ajo që nuk e tha, dhe ishte shumë e rëndësishme është se nuk tha se Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën si një shtet të pavarur dhe nuk tha poashtu se çdo marrëveshje statusi duhet të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit”, tha ai.

Burimi

Pandeli Majko: Ata që dhanë jetën vlen të kujtohen me peshën e heshtjes së lirisë


Kryeministri Shqipërisë në periudhën kur Kosova po digjej flakë, Pandeli Majkon, ka përuruar 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, shkruan “Bota sot”.

“Në këtë përvjetor të 20 të Luftës së Kosovës ndjek me dëshirë e mall mbritjen në Prishtinë të miqve të shqiptarëve në ditë të vështira. Presidenti Klinton dhe Zonja Ollbrajt së bashku me ish-kryeministrin e Britanisë së Madhe Toni Bler janë ndër protagonistët kryesorë të cilët……

Burimi