Media: Nëse vjen deri te takimi i Parisit, një skenar për Kosovën do të jetë gati


Në takimin e udhëheqësve të rajonit me Angela Merkel dhe Emmanuel Macron në Paris më 1 korrik, mund të formulohet një kornizë për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Siç shkruan Blic, propozimi përfundimtar duhet të harmonizohet deri në fund të vitit.

Nëse paraqitet një skenar i tillë, thotë Blic, një referendum mbi Kosovën mund të mbahet së bashku me zgjedhjet e rregullta parlamentare në pranverën e vitit të ardhshëm.

Kjo është konfirmuar nga Blic nga burime pranë qarqeve……

Burimi

20-vjetori i çlirimit të Kosovës, Rama e Meta bëhen bashkë në Prishtinë, ulur ngjitur me Clinton


Kryeministri Edi Rama është i pranishëm bashkë me presidentin Ilir Meta në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, ku po zhvillohet ceremonia për festimin e 20-vjetorit të Çlirimit të Kosovës.

Pavarësisht betejës politike në Shqipëri, Rama e Meta janë krah njëri-tjetrit në Kosovë, ku vetëm dy karrige i ndajnë nga ish-presidenti i SHBA, Bill Clinton.

Burimi

Drenicë 1999: Kjo vajzë nuk besonte që Kosova u çlirua dhe NATO kishte hyrë


Kosova edhe pak ditë shënon 19-vjetorin e fushatës së bombardimeve të NATO-s që kishte për qëllim ndaljen e gjenocidit në Kosovë nga forcat serbe.

Fushata e bombardimeve që nisi më 24 mars përfundoi në qershor, e pas përfundimit të luftës me dhjetra refugjatë në malet e Drenicës, kishin filluar të ktheheshin në shtëpitë e tyre në të cilat thuajse nuk gjetën asgjë përvec hirit të shtëpive.

Gjatë asaj kohe, disa gazetarë të Reuters kishin takuar grupin e refugjatëve……

Burimi

‘Aplikimi i Kosovës për Interpol nuk duhet të jetë në rendin e ditës’


Aplikimi i serishëm i Kosovës për anëtarësim në Interpol nuk duhet të përfshihet në rendin e ditës për arsye ligjore, politike dhe policore, pavarësisht nga vendet e Interpolit të cilët do ta "nxisin atë me çdo kusht", tha zëvendëskryeministri i Serbisë dhe ministri Punëve të Brendshme Nebojsha Stefanoviq.

Ai tha për TV Hepi se Prishtina tashmë ka dërguar një kandidaturë formale, ose një kërkesë për fillimin e procesit, i cili do të diskutohet nga Komiteti Ekzekutiv i……

Burimi

4 mijë maturantë të Prishtinës i nënshtrohen pjesës së parë të Testit të Maturës


4 mijë maturantë të Prishtinës në 29 qendra sot i janë nënshtruar pjesës së parë të Testit të Maturës, ku testit i janë nënshtruar në lëndën e gjuhës shqipe dhe angleze.

Testimi i maturantëve të kryeqytetit ka filluar në orën 9 dhe nuk është paralajmëruar për ndonjë problem. Ishte paralajmëruar se do të vendoseshin zhurmues të valëve për të shmangur çdo formë të kopjimit, por një gjë e tillë nuk është realizuar.

Ministri i……

Burimi

Limaj takon “Çlirimtarët” në 20 vjetorin e çlirimit të vendit


Zv/kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka takuar disa të rinj. E veçanta e këtij takimi është se në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ai ka takuar djem dhe vajza që mbajnë emrat Çlirim dhe Çlirimtare.

“Emocion i veçantë që në shënim të 20-vjetorit të çlirimit të vendit të pres të rinj të cilët bartin emra që simbolizon çlirimin e Kosovës.

Djem dhe vajza të pagëzuar me emrat Çlirim dhe Çlirimtare të cilët kanë lindur në……

Burimi

Thaçi, dekoron me Medalje Presidenciale ish komandantin e KFOR-it


Presidenti vendit, Hashim Thaçi, për njëzet vjetorin e çlirimit ka dekoruar me medaljen presidenciale ish-komandantin e KFOR-it, njëherit dhe ish shefin e EULEX-it në Kosovë, Xavier de Marnac, shkruan “Bota sot”.

Sipas tij, personi në fjalë, dha një kontribut të çmuar për forcimin e paqes dhe stabilitetit në vend.

“Me Medaljen Presidenciale të Meritave, sot e dekorova edhe ish-komandantin e KFOR-it dhe më pas ish-shef i EULEX-it në Kosovë, Xavier de Marnac. Ai dha kontribut të çmuar për forcimin e paqes dhe……

Burimi

Selakoviç: Përcaktimi i kufirit me Kosovën nuk është në tavolinë, ndërsa Mali i Zi është shtet klasik serb


Sekretari i presidencës së Serbisë Nikola Selakoviç ka theksuar se Serbia do i nënshtrohet presioneve të ndryshme, por do luftojë pa ndal në udhëheqjen e politikës përgjegjëse në zgjidhjen e çështjes së Kosovës ka thënë në një emision të RTS duke u shpreh se “ideja e përcaktimit të kufirit nuk është në tavolinë” përcjell “Bota Sot”.

„Mendoj se për këtë nuk duan të bisedojnë as shqiptarët as perëndimi që i sponsoren…….

Burimi

Ilir Deda: Në vend të festës, reflektim për njëzet vjetorin e çlirimit


Deputeti i Parlamentit të Kosovës, Ilir Deda, ka uruar për njëzet vjetorin e çlirimit. Ai ka thënë se nderimi më i madh që mund t’i bëhet Bill Clintonit është kuptimi dhe realizimi i fjalës së tij: Ne e fituam luftën, ju fitoni paqen, shkruan “Bota sot”.

Postimi plotë i Ilir Dedës:

Në 20 vjetorin e çlirimit falenderimi më i madh që mund t’i bëhet Bill Clintonit është kuptimi dhe pastaj veprimi drejt realizimit të pjesës së dytë të fjalisë së tij “Ne……

Burimi

Drejtori i BIA-s serbe kërcënon Presidentin amerikan


Bojan Dimiç, njëri nga drejtorët e BIA-s, shërbimit të inteligjencës së Serbisë, ka kërcënuar Presidentin amerikan Bill Klinton.

Dimiçi i njohur si një prorus, kërcënimin e ka bërë hapur në në profilin e tij në facebook me rastin e 20-vjetorit të fitores së NATO-s dhe UÇK-së ndaj forcave të armatosura serbe dhe ish-Republikës Federative të Jugosllavisë së Sllobodan Millosheviçit.

Postimi i Dimiçit ilustrohet me foton falenderuese nga ndërtesa e Qeverisë së……

Burimi