KOSOVA Lajme

​Lekaj dhe Berisha flasin për marrjen në kontroll të hapësirës së ulët ajrore

Loading...

Ambasadorja e Kosovës, në Washington, Vlora Çitaku, ka marrë pjesë në ceremoninë e dhënies së gradës së nderit Kolonel i Ushtrisë Amerikane për Senatorin Bob Dole.

Bob Dole, ishte një figurë e rendësishme në përkrahjen që i ka bërë çështjes së Kosovës. Senatori Dole, ishte nga zyrtarët e parë të lartë të shtetit amerikan që në vitin 1990 kishte vizituar Kosovën, dhe ishte takuar me krerët politikë dhe aktivistë të asaj kohe.

Çitaku në profilin e saj zyrtar në Facebook shkroi se ndjehet falënderuese që Senatori Dole, e bëri Kosovën pjesë të kësaj ceremonie madhështore.

Loading...

“Amerika di t’i nderojë heronjët e vet. E nderuar që bashkë me Sekretarin e Shtetit Pompeo dhe Shefin e Shtabit të Ushtrisë Amerikane, pata privilegjin të marr pjesë në ceremoninë e dhënies së gradës së nderit Kolonel i Ushtrisë Amerikane për Senatorin Dole.
Senatori Dole është veteran i dekoruar i luftës së dytë botërore. Senatori Dole ēshtë vetëm amerikani i tretë të cilit i ndahet kjo dekoratë nderi. Para Senatorit Dole, promovim nderi nga Ushtria Amerikane kishte pranuar Presidenti i Parë i Amerikës George Washington dhe William Clark, eksploruesi i famshëm amerikan.
Faleminderit Senator Dole që e bëre Kosovën pjesë të kësaj ceremonie madhështore”

The post Vlora Çitaku merr pjesë në ceremoninë e organizuar për Senatorin Bob Dole appeared first on GazetaBlic.

Marre nga GazetaBlic

Loading...
SuperDyqani