Këta janë 24 VIP-at më të mençur në botë

33
REKLAMA

Këta janë 24 të famshmit botërorë me nivelin më të lartë të inteligjencës. Listës i paraprin James Woods me 184 IQ ndërsa në fund të listës është James Franco me 130 IQ.

Kjo është lista e të famshmëve me inteligjencën më të madhe:

Natalie Portman-140

Është një nga aktoret më magjepsëse, më e talentuara dhe më tërheqësja dhe nuk është e rastësishme që është edhe e zgjuar. Ajo ka një IQ prej 140. Ka përfunduar nivelin bachelor në Hardvard dhe flet gjashtë gjuhë.

REKLAMA

Arnold Schwarzenegger – 135

Aktor, guvernator e bodybuilder. I njohur për thënien: “Mendoj se martesat gay duhen të bëhen midis një femre dhe një mashkulli”, është e vështirë të besohet mirëpo origjina e kësaj thënie vjen nga niveli i inteligjencës së tij prej135 IQ.

Shakira – 140

Si një nga femrat më të fuqishme në botë, nuk është e vështirë të besohet se Shakira ka nivel të madh të inteligjencës. Ajo është jashtëzakonisht e suksesshme në industrinë e muzikës dhe ka ende kohë për të eksploruar dashurinë e saj për botën e dy kulturave.

Madonna-140

Mbretëresha e muzikës pop Madonna. Askush nuk ngrihet në famën e saj pa pasur edhe trurin e bashkangjitur. Ajo vazhdimisht ngrit veten dhe dukjen e saj më larg sesa që fansat e saj presin. Dhe në qoftë se kjo nuk do t’ju bind, mbi të gjitha ajo ishte edhe një studente e shkëlqyer.

Genna Davis-140

Genna, ka thyer të gjitha stereotipat për modele në Amerikë. Në fakt, shkatërrimi i stereotipeve është diçka që ajo në mënyrë aktive punon për ta bërë. Modelja dhe aktorja mori titullin bachelor nga Universiteti i Bostonit dhe shpenzon shumë kohë që të promovojë barazinë gjinore.

Steve Martin – 142

Ju ndoshta tashmë e dini këtë, por nuk është e lehtë për t’i bërë njerëzit të qeshin. Para se të punojë në filmat komedi, ai studioi filozofi në UCLA.

Nolan Gould – 150

Po, kjo është e drejtë. Luke nga “Modern Family” është një gjeni. Ai u diplomua në shkollën e mesme kur ai kishte 13 vjet, transmeton Koha.net. (Po – Trembëdhjetë, në qoftë se ju nuk e keni lexuar këtë drejt). Ai është anëtar i Mensa … klubi që e hapur vetëm për njerëzit që kanë arritur 98 për qind në testin IQ.

Sharoon Stone-153

Ish-modelja dhe aktorja ka një IQ fort të lartë. Asaj i është ofruar dhe kishte pranuar një bursë për Edinboro Universitetin e Pensilvanisë, por u largua dy vjet më vonë për t’u bërë një modele.

Quentin Tarantino – 160

Nuk ka surpriza këtu. Legjenda prapa të gjithë filmave vestern del edhe gjeni. Mënyrë qesharake të mjaftueshme, ai nuk mori pjesë në arsimin formal pas braktisjes së shkollës së mesme, kur ai ishte 15-vjeçar. Në vend të kësaj, ai mori një punë në një dyqan videosh me qira dhe ka kaluar orë duke zbrazur njohurinë e tij mbi filmat. Ai ka thënë më parë: “Kur njerëzit më pyesin nëse unë shkova në shkollë të filmit, unë u them atyre:” Jo, unë shkova në filma”.

James Woods – 184

Nuk e njihni fytyrën ose emrin? Kjo është ndoshta për shkak se James është i njohur më mirë për zërin e tij duke vepruar në shfaqje dhe filma si Family Guy, The Simpsons, Grand Theft Auto, dhe Hercules Disney. Ai mori një bursë për MIT, për të lënë prapa diplomimin dhe për të ndjekur karrierë në filmat komedi.

James Franco – 130

Është i dhënë shumë pas arsimit. Kur ai po filmonte Spiderman 3, u regjistrua në UCLA (përsëri) për të marrë edhe 62 kredi për afat. Për të bërë të ndjeheni edhe më pak të zgjuar, James njëkohësisht u regjistrua në Universitetin e Kolumbias, Universitetin e Nju Jorkut, dhe Brooklyn College për të marrë një master në artet e bukura dhe pastaj u zhvendos për në Yale për të marrë një Ph.D. Whoa.

Cindy Crawford – 154

Para ditëve të saj në ballinat e revistës Vogue, Cindy ka një rrugë shumë të ndryshme . Kur diplomoi në shkollën e saj të lartë, mori një bursë akademike nga Northwestern University, ku u diplomua në inxhinieri kimike.

Kate Beckinsale – 132

Para rolit të saj të parë në dramën “Shumë zhurmë për asgjë”, Kate kishte studiuar në Oksford. Ajo ka studiuar gjuhët moderne dhe flet rrjedhshëm gjuhën frënge, ruse dhe gjermane, por u largua në vitin e saj të tretë për të ndjekur veprimtarinë e aktores.

Ke$ha-140

Kthehemi tek shkolla e mesme, Ke$ha shënuar pikë të lartë në testin matematikor SAT . Në fakt, ajo kishte një rezultat të përkryer 1500, transmeton Koha.net. Në të 17 e saj, ajo u largua për të nënshkruar një marrëveshje me studion muzikore të Dr Luke.

David Duchovny – 147

Ylli X-Files ka bukurinë por ka edhe trurin. Në vitin 1982 u diplomua nga Universiteti Princeton me një Diplomë Bachelor në Letërsi Angleze. Ai vazhdoi me arsimin e tij në Yale dhe mori titullin Master i artit anglez dhe letërsisë. Ai filloi Ph.D tij me tezën e tij me titull “Magjia dhe Teknologjia në poezinë bashkëkohore dhe prozës”, por kurrë nuk e përfundoi.

Aisha Tyler – 156

Kjo aktore filloi duke treguar interesin e saj për komedinë që në shkollë të mesme, kur bëri programin e saj të parë teatral. Pas diplomimit me një diplomë në politikën e mjedisit nga Dartmouth College, ajo vazhdoj karrierën e saj në aktrim.

Dolph Lundgren – 160

Mos harroni boksieri sovjetik në Rocky IV? Pas diplomimit nga Washington State, ai vazhdoi shkollimin e tij me një diplomë master në inxhinieri kimike. Atij iu dha një bursë Fullbright në MIT në vitin 1983, por hodhi poshtë ofertën për t’u bërë truproje e Grace Jones ku dhe më pas ata ranë në dashuri dhe u martuan në fund.

Conan O’Brien – 160

I dashuri ynë Late Trego ka edhe arsimin që të jetë krenar. Ai ishte pjesë e universitetit të Harvardit ku dhe u diplomua në historinë dhe letërsinë amerikane. Përveç talentit të parë, ai ka për të kapur një audiencë. Conan ka inteligjencën për të mbajtur audiencën e tij të angazhuar dhe të informuar mirë.

Tommy Lee Jones – 135

 

Pas diplomimit nga Harvard me një diplomë të Arteve në anglisht, Tommy Lee duket se ka ngecur në botën që vepron.

Alicia Keys – 154

Kur ajo ishte vetëm 12, Alicia u pranua nga Shkolla e Arteve Professional Performance në Manhattan, ku filloi karrierën e saj e të kënduarit. Ajo u diplomua në moshën 16 vjeç dhe ka vazhduar shkollimin e saj në Universitetin e Kolumbias me një bursë të plotë.
Rowan Atkinson – 178

I njohur për karakterin e tij të ngadaltë , Z. Bean, Rowan është asgjë, por. Rowan fillimisht studioi inxhinieri elektrike në Universitetin e New Castle, ku dhe diplomoi. Gjatë studimeve të tij megjithatë, ai u bë i interesuar në aktrim dhe në fund e bëri një karrierë nga ajo (pasi bëri master në Kolegjin e Mbretëreshës, Oxford)

Lisa Kudrow – 160

Sa ironike se dikush në mënyrë inteligjente merr të gjithë personazhet e dobëta? Lisa u diplomua nga Vassar College me një diplomë Bachelor i Shkencës në biologji dhe u bë një studiuese e mjekësisë me babanë e saj. Vëllezërit e saj e binden atë për të marrë një pushim dhe të provojë aktrimin dhe ajo e bëri!

Ashton Kutcher – 160

Ashton Kutcher është një lloj i njeriut që bën gjithçka: modelim, aktrim, kapitalizëm, sipërmarrje dhe restorante. Ai shkëlqeu në shumicën por nuk gjeti talent të jashtëzakonshëm në kapitalizëm dhe sipërmarrje. Ai ishte i përfshirë me shumë fillesa si Skype, Foursquare, Airbnb dhe Path. Kush e dinte Kelso do të rritet deri në jetë një njeri kaq i ngritur.

Nicole Kidman – 132Image result for Nicole Kidman

Nicole Kidman u rrit në një shtëpi intelektualësh (Nëna e saj është një instruktore pleqsh dhe babai i saj biokimist, psikolog klinik dhe autor). Një fëmijë i zgjuar me prindër të zgjuar, Nicole ndoqi shkollën në Kolegjin viktorian të Arteve në Melburn, Teatri Phillip Rruga në Sydney, si dhe Teatrit Australian për të rinjtë./koha

REKLAMA